| Den1597 a întrebat:

Salutare! Am pe cineva in familie cu o situație dificila și am nevoie de ajutorul vostru.
Fata însărcinată, in luna a 7 a, a primit informația de la ecograf ca exista suspiciunea unei malformație mezenter "double bubble" la stomacul băiețelului. A născut acum 2 săptămâni, rugând medicul neonatolog sa analizeze situația lui bebica de la stomac cu mare atenție. După o săptămâna de analizat bebelușul, neonatologul a infirmat suspiciunea și a externat-o deși bebică vomita verde și manca foarte puțin. După 10 ore de stat acasă, bebica avea mâinile și picioarele vinete așa ca am fost de urgentă la Budimex unde au descoperit in zona abdominala următoarele: malformație mezenter (intestinul gros sub intestinul subțire), apendicele in partea stânga, duodenul inflamat si parțial blocat (atrezie). La analize era deshidratat. Medicul chirurg de la Budimex citește externarea si nu înțelege cum de neonatologul nu a observat nimic. Bebica a fost operat, acum este la ATI. Medicii spun ca s-ar putea sa aibă de suferit creierul si sistemul nervos din cauza deshidratării, pe lângă asta si pancreasul sa aibă de suferit, toate pentru ca nu s-a intervenit din prima zi. Este aceasta o eroare profesională a medicilor care atrage după sine anumite pagube? Ce poate face fata mea in situația asta?
Am nevoie de ajutor, sunt dezamăgit si disperat.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Doamne fereste.Trebuie ca spitalul sa fie dat in judecata.Eu nu stiu cum au unii tupeul sa lucreze acolo si (aproape) sa omoare oameni.A mai fost recent un caz cu o tanara mama care a murit fiindca nu au bagat-o in seama, probabil li se parea ca durerile sunt normale, ca doar asa e la femei, se plang ele prea mult(sarcasm).E pur si simplu horror! Imi pare rau, sanatate multa baietelului si putere parintilor!

| haileewatson a răspuns:

Iti iei un avocat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde este tatăl copilului?

| Den1597 explică (pentru anonim_4396):

Vizitează mamaica in fiecare zi și încearcă sa discute cu directorul spitalului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este clar că doctorii au comis un presupus act de malpraxis medical.
Vă trebuie o evaluare completă și ar trebui să aflați și dacă există temeiuri pentru o acțiune în justiție așa că ar trebui să consultați un avocat specializat în malpraxis medical.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a raporta presupusul caz de malpraxis, urmati acesti pasi:
1. Documentati toate informatiile relevante despre incident, inclusiv datele medicale, numele medicilor implicati si orice alte detalii importante
2. Contactati Colegiul Medicilor si solicitati informatii despre procedura de raportare a unui caz de malpraxis medical. Acestia va vor oferi detalii si s-ar putea sa trebuiasca sa completati un formular de raportare
3. Furnizati toate informatiile pe care le-ati documentat Colegiului Medicilor. Asigurati-va ca oferiti o descriere detaliata a incidentului si a oricaror consecinte pe care le-ati observat
4. In functie de procedurile locale, Colegiul Medicilor poate incepe o investigatie sau va poate recomanda sa consultati un avocat specializat in malpraxis medical pentru a va proteja interesele.
5. Consultati un avocat specializat in malpraxis, ca sa obtineti sfaturi legale si pentru ati reprezenta interesele in cazul in care este necesara o actiune in justitie