| Inferno a întrebat:

Daca suntem creati de Dumnezeu,o fiinta perfecta care ne-a creat nu doar pentru ca avea chef de glume,atunci de ce...
ne cad dintii, ne cade parul, ni se strica ochii, inima,rinichii,ficatul, pancreasul,creierul,splina, stomacul,duodenul, intestinul gros,intestinul subtire, oasele muschii... de fapt toate componentele corpului uman?

De ce avem componente inutile? Degetul mic. WTF. E inutil. De ce exista? Lucifer. Stai,cum? Avem degetul mic din cauza pacatului si interventiei lui Lucifer?
Asta inseamna ca Dumnezeu ne crease initial doar cu patru degete? Nu suna prea bine pentru mine.
Poate initial eram ciclopi si aveam un singur ochi in frunte si o ureche in varful capului, o mana ce pornea direct din piept, iar in loc de picioare o serie de rulmenti din titaniu.

9 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Poate se strica toate pentru ca lumea asta nu e destinata vesniciei.
Gandeste-te ce-ar insemna ca fiinte ca Hitler sau Gingis sa fie vesnice.

| usuk a răspuns:

Lasand premisa la o parte, "componentele" inutile ale omului nu au fost intotdeauna asa, dar odata cu evolutia ele si-au pierdut din functii

| Medema a răspuns:

Esti sub ori ce critica laughing)Panarama de om,tu vrei sa prinzi curentul asta de Crestinism cu ceva,si sa devi un guru laughing
Uite,Dumnezeu ne-a creat cu liberul arbitru,noi ne imbolnavim pentru ca facem lucruri rele pentru noi cat si pentru ceilalti!
Dinti si parul si alte din alea nu are rost sa-ti raspund, orice medic iti poate raspunde!
Boon, degetul mic ne ajuta in creearea mudrelor, daca nu ii gasesti tu alta functie. ceea ce imi vine greu sa cred, unii se masturbeaza numai cu acel deget laughing
Oamenii se imbolnavesc nu ca o cauza ci ca un efect a unui lucru negativ..stresul duce la psihoze si alte chestii din astea, sper ca intelgi!
Poate ca exista oameni din astia de care zici tu, numai ca pe alta planeta, who knows?

| Alcyon a răspuns:

Conform Bibliei, Adam si Eva (care erau nemuritori), au pacatuit gustand din fructele pomului cunoasterii, din dorinta de a fi asemeni lui Dumnezeu.

Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Să nu mâncaţi din el, nici să vă atingeţi de el, ca să nu muriţi!"
4. Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!
5. Dar Dumnezeu ştie că în ziua în care veţi mânca din el vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul".

Prin urmare, din perspectiva biblica, batranetea si moartea sunt o consecinta a acestui pacat.

| Inferno explică (pentru Alcyon):

Si degetul mic asijderea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin autodistrugere se face cea mai faina cercetare a functiile corpului. Daca nu s-ar fi facut prezent un organ nici nu am fi stiut ca exista.Ce nu ar da oamenii de stiinta sa nu cerceteze pe oameni vii?
Dumnezeu a facut o treaba buna, pacat ca nu ne-a creat ca ne iubeste ci in scop functinal, dar lumea s-a frustrat si a inceput sa se consoleze.

| bleakk a răspuns:

Hai termina, Inferno, tu doresti oare sa iti raspunda Insusi Dumnezeu? Nu intreba un om care nu poate sa iti raspunda.

| Muntgvb a răspuns:

Tu n-ai idee la cate chestii folosesc eu degetul mic.

| Elfisius a răspuns:

Poate pentru ca omul trebuie sa se transforme, este ca o omida. Studiaza Cabala si Alchimia.