| PringAloe a întrebat:

Salutare am platit un avans pentru un banchet pe vremea cand eram cu fosta prietena, in momentul de fata fosta este impreuna cu altcineva si vrea sa il ia pe el la banchet insa fara sa-mi dea banii inapoi cu motivul ca banii au fost un cadou si ca sunt bani pierduti, tipul platind doar diferenta banilor, cum mi-as putea recupera banii legal daca am toate dovezile?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu cei carora le-ai dat banii si spune-le ca ai renuntat. Eventual te inscrii cu alta persoana. Nu cred ca ai dovada ca i-ai dat banii ca imprumut! Ea poate zice ca au fost cadou. Daca nu se rezolva te poti adresa politiei cu mentiunea ca iti rezervi dreptul de a-i da in judecata pe cei carora le-ai dat banii.

| PringAloe explică (pentru Salontanul):

Banii i-am dat ei, la care ea i-a dat cred ca persoanei care se ocupa cu strangerea banilor pentru banchet, persoana in cauza nu vrea sa imi dea banii, i-am spus ca daca vrea sa se duca cu altcineva sa nu se duca pe banii mei si sa isi plateasca banchetul iar eu sa primesc banii inapoi, dar ea refuza cu motivul ca noi nu mai avem nici-o treaba si ca banii i-am pierdut ceea ce mie nu-mi convine ca cineva sa mearga pe banii mei deoarece suma avansului acopera 50% din toata suma.

| Salontanul a răspuns (pentru PringAloe):

Imi pare rau dar nu vad unde-i dovada in toata afacerea! Spusele tale contra spuselor ei? Ea poate sa zica si ca nu-i adevarat ca ea a dat banii. Sun-o la telefon si inregistreaz-o! Altfel nu vad cum ai demonstra ca tu ai dat banii!

| PringAloe explică (pentru Salontanul):

Am vocale trimise de catre ea unui prieten comun in care spune ca nu imi da bani si multe altele

| Salontanul a răspuns (pentru PringAloe):

Atunci, Ok! Depune o plangere la politie in care sa specifici ca iti rezervi dreptul de a o da in judecata.

| PringAloe explică (pentru Salontanul):

Iti multumesc pentru atentia acordata
O zi buna

| Salontanul a răspuns (pentru PringAloe):

Multumesc si eu pentru apreciere!

8 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Despre ce suma e vorba? laughing Merita sa te agiti asa?

| PringAloe explică (pentru supadeceapa):

Asa mi-a spus si cineva daca merita sa ma agit sa ma duc de colo colo.