| Androis1792 a întrebat:

Salutare TPU
Doresc sa cumpar o masina SH in valoare de aproximativ 3800 €, m-am inteles cu actualul proprietar sa ii dau un avans de 2000 €, urmand ca restul banilor sa ii achit peste un an de zile.
As dori sa stiu daca:
- se poate face un antecontract sau direct un contract de vanzare - cumparare in care sa trecem respectivele clauze si in cazul in care nu achit diferenta de bani la termenul stabilit, dumnealui sa ramana si cu masina si cu avansul pe care l-am dat.
- si daca un asemenea act ne ofera siguranta atat mie cat si vanzatorului?
- daca ar fi mai bine ca masina sa ramana pe numele lui pana la achitarea totala a sumei(eu platind impozitul si asigurarea ), abia apoi sa fie trecuta pe numele meu?
A mai procedat cineva asa, sau aveti vreo recomandare?

Multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la un notar si va rezolva cu treaba cu banii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din cate stiu, se poate face un contract la notar, prin care sa te angajezi ca vei plati acei bani.
Masina e mai bine s-o treci direct pe numele tau.

| MariusF23 a răspuns:

Eu zic sa lasi chestiile astea deoparte, iei ceva de cat ai. Ala poate bine mersi sa declare masina furata, si ramai si fara bani, si in puscarie.