| N0H4CK a întrebat:

Salut, TPU.
Anul trecut, in septembrie, am primit o amenda de circulatie si am platit-o. Azi mi-a venit un plic ca am de platit aceeasi amenda cu somatie! Ce s-a intamplat? Ajutati-ma va rog

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cauta chitanta cu care ai platit, fa copie zerox si trimite-o recomandat, cu confirmare de primire, la cine ti-a trimis somatia!
E plin de anomalii informatice sau de functionari distrati sau incompetenti!
In caz extrem - sau si asa - te poti adresa si presei!

| baru a răspuns:

Fara o dovada, platesti din nou. Dupa ce ai platit, faci o copie dupa chitanta, dupa care mergi la sediu unde se va lua in evidenta plata.

| gabicoo a răspuns:

Nu ești primul care pățește chestia asta. Dacă ai păstrat chitanța primită atunci când ai plătit amenda, te duci cu ea și le dovedești că nu ai nici o datorie.
Dacă nu mai ai chitanța aici e aici. Cineva s-ar bazat pe faptul că ai pierdut-o și vei fi nevoit să o mai plătești o dată!

| PsihoSex a răspuns (pentru gabicoo):

Nu, totul e informatizat, acolo unde a platit trebuie sa ii poata da si duplicat!
Altfel, in justitie e interpretabil, si ar putea beneficia de principiul "In dubio pro reo", dar e preferabil sa nu se ajunga acolo!

| Felys a răspuns:

Va trebui sa mergi cu chitanta ca ai platit odata respectiva amenda sa le-o mai arati o data pentru ca e posibil sa nu fi inregistrat atunci factura si sa apara ca nu ai platit-o si de aia au mai trimis-o odata.Se mai intampla sa nu se opereze in sistem sau din cine stie ce motive, asa ca de aia e bine sa pastram chitantele mult timp dupa ca sa evitam astfel de situatii. Daca nu ai pastrat chitanta ma tem ce esti bun de plata din nou doar pentru ca un functionar nu si-a facut treaba corect

| N0H4CK explică (pentru Felys):

Mai mult ca sigur nu o mai am... Ce oameni.