| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am si eu o imtrebare. Acum 3 ani am fost la magazinul Kaumfland din orasul meu cu un coleg. Acesta s-a gandit sa fure nu mai stiu ce in valoare de 100 de lei. Eu m-am intalnit cu el la casa de marcat. La casa de marcat am fost luati de bodyguard si ne-a perchezitionat. Au gasit acele lucruri la el. Si au chemat politia. Am fost la sectie, am dat declaratie. Acum intrebarea vine. Se poate sa scap de cazier? Adica expira sau ceva? Nu vreau sa ma afecteze la viitorul meu post de munca. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Daniel2836 a răspuns:

Salut Taticu1337,
Cazierul nu expiră niciodată, el te afectează la locul de muncă, dar depinde de fapta comisă. Cazier judiciar = fișă de evidență în care organele judiciare consemnează toate condamnările penale ale unei persoane pe parcursul întregii vieți.
Mulțumesc,

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai furat nu ai de ce sa fii condamnat, doar condamnarile se inscriu in cazierul judiciar. Tu vei fi ascultat doar ca martor.

| Violleta2022 a răspuns:

Cazierul nu expira, va sta in istoricul tau pana la moarte.
Din pacate, asta se intampla cand ai dosar penal.
daca nu ai fost gasit tu vinovat, nu ai de ce sa ai dosar penal si nici cazier, de aceea este bine sa mergi si sa te interesezi la politie.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand: de unde stii ca ai avea cazierul patat? In al doilea rand, dupa un anumit timp intervine reabilitarea, timp care e functie de ce infractiuni ai fi comis.