| Taticu1337 a întrebat:

Bună ziua TPU. Am și eu așa o întrebare. Înainte de asta vă rog. No hate. Vreau doar răspusul la întrebare.
Acum vreo 4 ani, eram clasa a 8-a. Am fost cu un coleg în magazinul Kaunfland din orașul meu.
Știam că el tot fură, etc. Și eu mare. Prost, să pot zice, am m-am gândit o pereche care costau 100 lei (aproximativ). Ne-au prins la casa de marcat și ne-au luat la separeu, etc și a venit poliția. Am mers la secție, am dat declarație și am plecat acasă. După câteva zile am fost chemat la poliție (și am mai fost după de câteva ori ) să vorbesc cu un polițist de acolo, etc. Și într-o zi mi-au luat amprentele și mi-au făcut poză (Pricepeți voi).
Și acum întrebarea mea este. Este posibil să am cazier? Gen nu aș vrea să mă afecteze la un loc de muncă, etc. Și da, știu. A fost simpla mea greșeamă, și mi-o asum și-n ziua de astăzi.

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Crezi tu ca daca unul iti raspunde "sigur ai cazier" sau "sigur nu ai cazier" o sa fie ca in raspuns? Cel mai bun loc de intrebat e la Politie. Chiar daca se face cazier sau nu pe chestia asta, sa fi sigur, mai bine intrebi la politie, e cea mai sigura varianta.

| Taticu1337 explică (pentru CM7YRE):

Păi o să merg luni... Dar până atunci am zis să întreb poate. Mă mai lămurește cineva și pe mine

| xGamerZ212 a răspuns (pentru Taticu1337):

Nu iti face cazier pentru asa ceva, daca e prima abatere, stai linistit

| Taticu1337 explică (pentru xGamerZ212):

Da, este prima

| CM7YRE a răspuns (pentru Taticu1337):

Nu e o "lamurire" dar, luand in considerare varsta, suma, si toate cele, chiar daca "ti-au luat amprente" cel mai probabil nu ai cazier. Se poate sa ma-nsel, depinde cum au privit politistii chestia, subiectiva, obiectiva, dar in mare proportie ar trebui sa nu ai. Totusi cel mai bine e sa te duci sa verifici.

| Holiday a răspuns:

In cazier se inscriu doar condamnarile penale. Din cate inteleg nu a avut loc vreun proces asa ca nu ai cum avea consemnat in cazier ceva.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca ai 18 ani te duci la politie si ceri cazierul. O sa vezi ce scrie acolo in caz ca ti s-a trecut ceva.

| Taticu1337 explică (pentru andreia67):

Faza nasoală. Am încă 17 ani. Fac 18 de abia în septembrie, asta înseamnă că mă duc degeaba, nu?

| Zazy a răspuns:

Nu mai face porcării de genul ăsta. Știi? Furtul e cel mai mare păcat. Din moment ce o faci o dată, parca mai vrei si a doua oara, si a treia oara si nu e ok. Daca tu chiar te simti vinovat si chiar iti pare rau pentru tot ceea ce ai facut, poate ca nu vei mai face asta. Nu o sa ai cazier, presupun eu, fiindca e prima ta "abatare" sa spun așa. Doar daca vei face mai multe, deci ai grija.