| Ciprian_Vaduva_1997 a întrebat:

Salutare,am si eu o problema mare, locuiesc in Austria (Linz) si mi-am pierdut pasaportul... aveti idee daca pot sa primesc aici alt pasaport fara sa ma duc in Romania? Am tot cautat pe internet si nu gasesc nimic concret.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti obtine un nou pasaport, prin intermediul Ambasadei Romaniei din Austria. Adreseaza-te la Ambasada si o sa afli toate detaliile.
De altfel le aflai si daca ai fi cautat pe internet, sunt destule site-uri, incepand cu site-ul MAE si al Ambasadei.

| Ciprian_Vaduva_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns, am cautat pe internet dar am vrut sa vad daca mai sunt si alte variante, Ambasada este in VIenna si nu prea pot sa ajung acolo curand... am vazut ca pot sa ma duc la "Consulatul general al Romaniei in Austria" si am vazut pe internet ca am la mine in oras "Consulatul onorific al Romaniei" si nu stiu daca este aceelasi lucru cu consulatul general. Oricum o sa sun maine la Ambasada si la Consulat sa vad despre ce este vorba, dar am vrut sa vad daca pot sa aflu si de astazi ce este de facut. Multumesc foarte mult de raspuns happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ciprian_Vaduva_1997):

Consulatul onorific nu poate elibera pasaport, doar Ambasada ori Consulatul general, in cazul tau.

| Ciprian_Vaduva_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Okay,multumesc mult de raspuns