| luigionline a întrebat:

Locuiesc in Irlanda si imi expira pasaportul si nu gasesc prea multe informatii despre cum sa-l schimb, si anume cum sa-l schimb fara sa ma mai duc in Romania. Am ceva timp de cand stau in irlanda si mi-ar place sa imi fac pasaport irlandez, dor nu prea gasesc informatii despre cum as putea sa fac. Daca are cineva ceva informati ajutatoare sau a trecut printr-o situatie asemanatoare, as fi recunoscator. Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pasaportul se poate preschimba prin reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara respectiva.

| felixbbimage a răspuns:

Pasaportul irlandez nu-l poti obtine daca nu ai cetatenia statului respectiv. Ambasada Romaniei are un serviciu care se ocupa de problema ta, doar ei te pot ajuta acolo. In tara nimeni nu poate obtine un nou pasaport pentru tine, indiferent de ce procura-i trimiti.