| anonymousaccount644 a întrebat:

Salutare, am si eu urmatoarea situatie in legatura cu schimbatul locului de munca, mi-am dat demisia la locul actual de munca si stau in preaviz pana pe 13 iulie (joi) iar eu la noul job incep pe 17 iulie (luni); eu mi-am luat in ultima saptamana de preaviz 2 zile concediu de odihna, intrebarea mea este daca aceste 2 zile suspenda perioada de aviz si o prelungeste cu 2 zile si as fi in preaviz si pe 17 iulie sau daca acest concediu de odihna nu interfereaza cu perioada de preaviz. Persoana de la HR mi-a spus ca nu se prelungeste preavizul daca iau aceste 2 zile dar este o persoana nou angajata si eu pe internet gasesc informatii care o contrazic si vreau sa ma fiu sigur de aceasta nedumerire, multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana respectiva te-a informat corect.
Perioada de preaviz se suspenda doar in cazul suspendarii contractului individual de munca ori acesta nu se suspenda pe perioada concediului de odihna si zilele de concediu de odihna se iau in considerare.
Asa fiind te poti duce linistit in concediul de odihna si apoi de luni la noul loc de munca.
Pentrui a fi sigur de ce ti-am spus poti citi prevederile Codului muncii, rep. in 2011, art.49 si urmatoarele privind suspendarea CIM.

| mi25 a răspuns:

Daca ai concediu de odihna neefectuat, cele doua zile se scad din zilele de concediu neefectuat pe care angajatoul trebuie sa ti le plateasca

| flixbuster a răspuns:

Ti-a spus bine persoana de la HR, poti sa iti iei concediu de odihna in perioada de preaviz.

Unii angajatori prefera sa isi ia angajatul toate zilele de concediu de odihna restante pentru ca altfel trebuie sa i le plateasca.

Alti angajatori prefera sa plateasca zielele de concediu neluate de angajatul aflat in preaviz si sa il tina la munca pana in ultima zi - de obicei daca face ceva specializat si nu are cine sa il inlocuiasca (eventual si pentru a-i invata pe altii).