| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Cineva mi-a spart telefonul si nu vrea sa mi-l plateasca. Aveam un Huawei ascend p6 cu husa silicon pana azi. Eram in tren si veneam de la scoala iar un natarau ce il cunosc a inceput sa se prosteasca si sa dea in mine cu picioarele si pumnii si sa ma impinga. Ei bine si eu i-am dat cateva ghioage inapoi si i-am zis sa inceteze ca deja e enervant. El a continuat sa dea si i-am spus sa nu mai dea ca am telefonul in buzunar. A continuat tot asa pana am ajuns in gara. Am coborat si mi-a dat o palma peste cap. Ehh l-am ignorat si am mers spre casa dar dupa ce am facut 10 metri am vrut sa scot telefonul sa vad cat e ceasul si ce sa vezi... Telefonul avea carcasa indoita, displayul pe jumate negru, toata sticla fisurata marunt tare si touchul nu mergea. Imediat am simtit ca cade lumea pe mine... Telefonul ala era luat din proprii bani si a durat ceva sa ii strang... Mai precis 300lei luat la mana a doua impecabil de la un om amabil. Imediat am fugit spre gara si l-am gasit pe fraierul ala acolo cu inca cativa pe care ii cunosteam. I-am spus ca mi-a facut praf telefonul si i l-am aratat. I-am spus ca sa mi-l plateasca ca iese urat iar el a spus ca cica nu plateste nimic. I-am spus ca vede el si am plecat. Imediat ajuns acasa i-am spus tatei si el a facut rost de numarul aluia si l-a sunat iar ala ii spunea ca nu plateste si facea pe prostul spunand ca nu el e de vina. Ce as putea face ca sa fiu despagubit? Imi vreau cei 300 lei inapoi macar... Maine tata vine cu mine la gara dimineata si a spus ca il calca in picioare daca refuza sa mi-l plateasca cat de curand. Nataraul ala e luat in plasament iar asa zisii lui parinti sunt in strainatate. Cum l-as putea obliga sa mi-l plateasca? Funda urgent!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrea sa plateasca singura solutie legala este sa-l dai in judecata, daca ai martori ca el este vinovat.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca e minor, atunci cei la care e in plasament sunt buni de plata, sa-ti cumpere alt telefon sau sa ti-l plateasca. Ei raspund de fapta minorului pe care l-au in custodie.
Daca ar fi major, atunci ar raspunde in fata legii.

| CezaraEM a răspuns:

Imi pare rau pentru tine!
Nu cred ca acel baiat iti va mai da acei bani inapoi, sunt sigura ca nici nu are de unde! Specimene din astea gasesti oriunde in zilele noastre. Daca zici ca e luat in plasament si parintii lui sunt plecati, iti imaginezi ca nu face nimic toata ziua, nu are bani etc etc...
Singura modalitate este sa astepti ca parintii lui sa vina acasa, daca vor mai veni si sa vorbesti cu ei. Poate te vor ajuta cumva.
Dupa toate cele intamplate, tine telefonul in ghiozdan data viitoare!