| Andr3 a întrebat:

Buna TPU happy.Am sa va povestesc ceva, vreau parerea voastra.Deci ieri eram cu fratele meu mai mic in parc.I-am luat o inghetata si o punga cu bombonele. Aproape zilnic vin in parc o tiganca cu copiii ei(3 baieti si o fata ). Baietii au intre 3 si 6 ani, fata am inteles ca are 14ani.Baietii aia de fiecare data cand vad o persoana mancand ceva vin si zic sa le dea si lor persoana respectiva.Si vine unul din ei (cred ca cel de 3 ani ) la fratemiu si face :"Da-mi si mie inghetata! " si intinde mana sa i-o smulga din mana. Fratemiu nu a vrut sa ii dea si copilasul acela a inceput sa-l injure, ca-l ia la bataie daca nu ii da etc... si apoi a luat un bat si a inceput sa-l impunga pe fratele meu si el, copil ca toti ceilalti, a inceput sa-l alerge pe tiganus ca sa ii ia batul din mana inainte sa apuc eu sa ii zic ceva.In cele din urma s-a calmat fratele meu (mentinezca are 9 ani ) si a realizat ca e o cauza pierduta si s-a intors spre banca iar ala fugea si la un moment dat s-a impedicat si a cazut pe burta.A inceptu a planga si sa urle si s-a dus la maicasa ca cica l-am pus eu pe fratemiu sa-l impinga (in momentul cand a picat el fratele meu se intorsese deja la mine ) si apoi s-a ridicat sora lui si a venit la mine si m-a facut in toate felurile (nu pot sa mentionez aici cum,cred ca nu am mai auzit atatea injuraturi la un loc laughing ) si face ca daca vine la mine si imi da o palma nu mai calc in parcul acela si atunci m-am ridicat si i-am zis frumos ca eu si fratele meu, in caz ca nu a observat, eram pe banca in momentul in care, la 15 m distanta, fratele ei s-a impedicat.Si apoi ea a continuat sa ma injure ("alba drk "m-a injurat de familie, m-a facut retardata ) si atunci mi-am luat fratele si le-am intors spatele, parasind parcul.Bineinteles ca au continuat sa strige dupa mine, ca plec ca mi-e frica de ei etc (am plecat pentru ca o vorba spune ca cel mai destept cedeazahee hee ).Un domn care a probabil a vazut ce s-a intampalt m-a oprit si mi-a spus sa nu pun la suflet si sa nu ma enervez ca nu am de ce, ca fata aceea de 14 ani a ramas repetenta de 2 ori si s-a lasat de scoala dar asa e eacu gura mare, ca mama ei.Am plecat gandindu-ma in ce societate traim.AM ajuns sa se fereasca strainii de noi din cauza ca ne pun in aceeasi oala cu rromii.Nu am nimic cu ei, nu sunt rasista.Nu ma deranjeaza un rrom daca este civilizat si stie sa se comporte.Dar iata, sunt si inculti care ne fac societatea de rusine.Nu zic ca nici noi, romanii, nu gresim dar parca totusi nu eram chiar asa.In acel parc nu erau politisti pentru ca este un parc destul de mic, dar cred ca nici daca veneau niste oameni mai in varsta nu se potoleau.Pur si simplu cred ca li se cuvine totul si nu au respect fata de un om in varsta, fata de ceilalti copii care erau de fata. Vrem copii educati dar ei trebuie sa asiste la comportamentul unor asemenea oameni.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| AndreeaaD a răspuns:

Parerea mea e ca Romania e Romania si trebuie sa ne obisnuim cu astastraight faceNici eu nu sunt rasista dar cand vad astfel de persoane mi-e scarba ca traiesc in Romania.De vina e conducerea pentru ca nu face ceva in legatura cu asta.Sunt oameni destepti, manierati, civilizati care vor sa traiasca intr.un mediu linistit dar sunt persoane cu un caracter mizerabil (asa cum l-ai descris chiar tu)care pur si simplu ne tulbura viata si ne fac tara de rusine.
Eu cred ca ai avut putin noroc pentru ca daca venea mama copiilor ieseai cu mai mult decat niste injuraturi.In mod normal astfel de parcuri, chiar daca zici ca nu era mare presupun ca nici mic, ar trebui sa fie bine pazit.In ziua de azi ti-e frica sa mergi si pana la magazin sau intr-un parc.E foarte trist ca am ajuns sa traim asa si cred ca o sa fie din ce in ce mai rau.

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Si eu sunt alb dar tot te raportez ca esti rasista.

| StrangerInHaven a răspuns (pentru William):

Un tigan povesteste.
-Ieri, mergind pe strada, am vazut trei tigani care au atacat o baba.
-Si ce-ai facut?
-Clar, am intervenit.
-Si ce s-a intimplat?
-E clar, in patru nu a mai avut nici o sansa baba.

| AndreeaBz a răspuns:

Ai dreptate, am patit si eu asa. vin copii si-ti cer ce ai, daca nu le dai deloc ii cheama pe cei mai mari ca sa obtina ce vor. nu e corect deloc, nu am nici o obligatie sa-ti dau si nici nu vreau, lasa-ma in pace. si nu e corect nici ca strainii spun ca romanii sunt ca rromii.nu-i baga in seama si gata.happynu ai cu cine sa te certi.

| UsernameFail a răspuns:

Raspunsul lui andreea127 e bun, dar daca te ia la bataie, tu trebuie sa stii cumva sa te feresti. Asa ca ti-as recomanda sa nu te lasi sucita dupa deget de oricine si daca mai te ameninta suna politia in fata lor si depuna e plangere. Eu asta am facut cu tiganul care l-a amenintat pe fratele meu.

| prettyselena11 a răspuns:

William,ai gresit majoritate rromilor sunt bogati daca vezi tu mai multi saraci inseamna ca te inseala sa stii ca asa fac toti stau la cersit sa aiba bani de vile si de alta c*c*turi daca vi la mine in oras iti schimbi parerea...app Andr3 nu`i mai baga in seama fate ca nu il auzi tu si fratele tauwinking

| ruby_2970 a răspuns:

Ok te inteleg dar nu trebuie sa strii romane aici ci doar sa pui o intrebare de 5 randuri big grin

| Andr3 explică (pentru ruby_2970):

Am nervi ca dimineata am avut "placerea "sa ii intalnesc iar laughing

| William a răspuns (pentru Andr3):

Urasc oamenii ca tine care nu pot sa vada dincolo de culoarea pielii. Te-ai gandit ca acel copil a cerut inghetata fiindca mama lui nu avea bani sa ii cumpere? Cum ar fi fost daca fratele tau era in locul acelui copil? Nu spun ca e vina fratelui tau ca nu i-a dat, asa a fost educat de parinti, nu m-as mira daca l-ati avea pe Hitler pe perete. Stiu ca nu e frumos ce a facut copilul ala dar si tu puteai sa intervii.

| AndreeaaD a răspuns (pentru William):

Scuza-ma ca ma bag dar acum eu nu sunt de acord cu tine.OK, copilul ala a cerut inghetata iar fratele ei nu i-a dat, dar ce drept avea el sa il urmareasca cu batul sau ce drept avea fata de 14 ani sa o injure pe ea.A vazut ca nu ii da inghetata, trebuia sa plece nu sa o ameninte, sa o injure si aproape sa o bata.A avut noroc pentru ca nu s-a pus la mintea fetei ca atunci poate o si batea.
Nu e vorba neaparat de "culoarea pielii" cat e vorba de caracterul lor, un caracter infect, care te face sa iti fie frica sa mergi pe strada si nu numai.Ti se pare normal ce au facut ei? De ce le iei apararea? Daca ti s-ar fi intamplat tie, tot parerea asta o aveai? Eu nu cred.Si pana la urma nu era de datoria fratelui ei sa ii dea copilului aluia inghetata. Daca nu are sa se duca la munca.Le iei apararea si ei stau si fura si omoara oameni nevinovati.oh go on

| William a răspuns (pentru AndreeaaD):

Daca imi cerea mie ori i-o dadeam pe a mea ori ii cumparam alta. Majoritatea tiganilor sunt saraci, si nu au unde sa munceasca fiindca nu au scoala, unii sunt si lenesi dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii uram.

| AndreeaaD a răspuns (pentru William):

Nu ii urasc.Si adevarul e ca nici oameni cu nu stiu ce facultate nu au de lucru in ziua de azi dar nu le da dreptul sa faca ce au facut ei.Frumos din partea ta ca i-ai fi dat inghetata dar urat din partea lor ca au procedat asa.Nu am nimic cu tiganii in general dar cei care se comporta asa ma ingrozesc.

| Andr3 explică (pentru William):

Crede-ma ca daca venea si cerea frumos poate alta ar fi fost reactia.El a venit insa (reamintesc ca are 3 -4 ani ) a intins mana si face :"Da-mi si mie ca te bat!"si apoi ca nu i-a dat a inceput sa injure(nu stiu cum poate un copil asa de mic sa cunoasca atatea injuraturi) si sa ia batul sa ne arate ca ne bate daca nu ii dam.Si din contra, nici eu nici fratele meu nu suntem zgarcitiwinkingNu am adaugat detalii dar ca sa te fac sa intelegi, am intervenit pentru ca acela a fost momentul cand sora lui a inceput sa ma injure de tot neamul laughing si nu au bani nu? dar unul din baieti umbla cu ditamai lantul la gat, cercel in ureche si freza facuta la doar 6-7 ani nu? Nu sunt rasista si nu am nimic cu ei, doar ma ingrozeste comportamentul lor pentru ca astfel de oameni iti pot da in cap atunci cand nu esti atent doar pentru ca se considera superiori si nu le este teama de nimeni.Ca sa nu mai zic ca strica acei copii tot ce le iese in cale, rastoarna cosurile de gunoi, trag de leaganele pentru copii mici si mama lor nu le face nici o observatie, sta si fumeaza linistita si daca comenteaza cineva injura.Nu este prima data cand ii vad, dar pana in acea zi i-am vazut de la distanta si nu am avut legatura cu ei si sper nici sa nu mai am.Acum sper ca te-am lamurit happy una este sa fi civilizat si sa ceri o mana de ajutor cu frumosul (si atunci ti se va da ) alta e sa injuri si sa ameninti ca daca nu ti se da actionezi cu bataia.

| William a răspuns (pentru Andr3):

Nu stiu daca ai observat dar daca iti citesti inca odata intrebarea o sa vezi ca toate insultele rasiste au fost sterse. Totusi trebuie sa intelegi ca ei nu au si nu vrea nimeni sa le dea nimic. Sunt sigur ca lantul ala de aur de care zici tu este furat si sa stii ca nu poti sa vina pe un copil de 3 ani ca nu este educat sau ca vrea inghetata.

| Andr3 explică (pentru William):

Bine,hai ca deja incepi sa m enervezi.Cand am zis ca ma ingrozesc ma refeream la mama lor care i-a educat in felul acesta si sora lor de 14 ani care are acel vocabular si e in stare sa se ia la bataie cu cineva neavand dovezi ca persoana respectiva este vinovata.Acum fiecare cu parerile lui, ma repet, nu am nimic cu ei, dar ar trebui sa fie cu totii invatati sa vorbeasca frumos si nu sa fie agresivi

| AndreeaaD a răspuns (pentru Andr3):

Mersi pentru funda!:*

| Andr3 explică (pentru AndreeaaD):

Pt nimicwinking

| deeadpxx a răspuns (pentru ruby_2970):

Daca te intereseaza citesti, daca nu treci la alta intrebarehappy