Întrebare recomandată | Alexandru1986 a întrebat:

Daca am stat in chirie la cineva, nu am avut bani sa ii platesc, m-a dat afara si mi-au ramas cateva lucruri la el in apartament. Acum vreau sa ma duc sa le iau dar imi cere bani si nu am de unde sa ii dau, daca ma duc la politie si fac plangere pentru sechestrarea bunurilor le pot recupera fara a mai plati? Specific ca nu am semnat absolut nimic cu el. Va multumesc si astept un raspuns!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de spus cateva lucruri:
-Daca ai stat in chirie, chiar fara sa incheiati contract de inchiriere, normal este sa platesti chiria.
-Nu avea dreptul sa-ti retina lucrurile si trebuie sa ti le dea. Spune-i ca o sa-i faci plangere penala pentru furt.
-Neavand contract de inchiriere a savarsit evaziune fiscala deoarece nu a platit impozit pe chirie. Daca o sa-i faci plagere pentru furt s-ar putea sa i se retina si evaziunea fiscala.
-Incearca o rezolvare amiabila, avand in vedere ce ti-am spus anterior. Si tu esti pasibil de amenda, ai stat fara forme legale si fara a avea legal resedinta acolo.
-Plangerea penala se poate lua in considerare numai cu dovezi, tu poti dovedi ca ti-a retinut lucrurile? In caz contrar te poate acuza de denuntare calomnioasa.

| fulgerul a răspuns:

Sa-ti explic ceva.Din cate imi amintesc,acum peste un an,ai postat aceeasi intrebare. Poate confud persoanele, insa este putin probabil ca doua persoane distincte, sa posteze la un interval, relativ mare, aceeasi intrebare.Imi aduc aminte sigur ca am raspuns la acea si aceasta intrebare.Vad ca te joci cu focul! Tu ai impresia ca daca nu platesti si lasi la fata locului 2 chiloti si un maieu, poti santaja la nesfarsit? Asa ai facut pe unde ai fost.Te-ai dat de buna-credinta cateva luni, vezi doamne ce bun platnic sunt, dupa aia nu mai platesti si tot proprietarul e de vina.Cum ii gasesti pe astia naivi. Daca intrai pe mana mea, erai mancat, cu M mare.Pe moment ce scriu, imi aduc aminte, ca tu erai, santajistul de chirii.Practic tu ce faci! Te-a bagat omul in casa, ii promiti marea cu sarea si dupa aceea il ameninti ca te-a tinut fara acte.Esti un porc, demn de a fi sacrificat pe altarul nesimtirii! JEG UMAN! Nu stiu daca admin.au o baza de date, insa sunt sigur ca de tine este vorba.Cum poti fi ma atat de nesimtit?!

| Alexandru1986 explică (pentru fulgerul):

Sincer te inseli amarnic...jeg uman poti sa faci tu pe cine vrei nu pe mine, daca te uitai atent la profilul meu vedeai ca l-am facut pe data de 17.12. 2012. daca ai vrea sa stii eu stau la persoana respectiva de circa 2 ani. data viitoare incearca sa te abtii de la comentarii de genul asta.

| kongeriket a răspuns (pentru Alexandru1986):

Nu prea are de ce să se abțină. Întâmplarea face că și eu țin minte situația de care amintește @fulgerul și parcă tot Alexandru și cu ceva cifre avea userul și acel individ.

Sigur, e o mică probabilitate să nu fiți una și aceeași persoană și totuși...

Oricum, chiar dacă nu sunteți una și aceeași persoană, ceea ce ai făcut tu e reproșabil din punct de vedere moral.

Pe scurt, până nu scoți banii pe care tu îi datorezi omului care-a fost de bună credință cu tine, nu îți poți recupera lucrurile.
Iar proprietarul doar să fie groaznic de prost să ți le dea în orice altă condiție.

| onasis1961 a răspuns:

Dacă ai să-i plăteşti chiria, poate şi întreţinerea, normal este să te achiţi de datorie.Cu pângerea nu rezolvi nimic pentru că nu o să recunoscă că ai locuit acolo.