| Petrescuion4788 a întrebat:

Salutare. Daca dau pentru categoria c, ce primesc si c1 c1e?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai doar categoria C1, pentru C1E este necesara scoala de conducere pentru aceasta categorie si reusita la examinare.
Conform Codului rutier, citez:
"Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate.
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;"