| Theseus a întrebat:

Salutare, dacă vreau sa reziliez contractul cu Vodafone, adică să-l închid, prematur, să spunem un contract pe o perioadă de 2 ani, vreau să-l închid după doar 6 luni, este posibil? Dacă da, ce clauze încalc? mai exact ce penalităţi se aplica? Deoarece am auzit ca eşti obligat să achiţi o anumita sumă sau valoarea restantă din contract înmultit cu ceva penalitati..., iar din asta reieşea că nu merită să cumperi un telefon la abonament şi după să achiţi contractul, ci mai bine strângi banii necesari şi mai astepti

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, contractul implică că ei ți-au vândut acel telefon în rate, la prețul decis de ei, la care se ami adaugă ce ai cheltui tu cu ei în baza abonamentului. Ei timp de 6 luni au recuperat po pasrt fn vsloasrea aparatului. Dacă reziliezi înainte de termen, plătești tot contractul rămas pănă la capăt plus cev penalități. Ai un contract scris cu ei. Citește, scrie acolo tot.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte greu sa citesti contractul? In acesta sunt prevederi si privind rezilierea si pe acestea trebuie sa le respecti, un contract legal incheiat constituie legea partilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil, dar trebuie sa platesti conform contractului, contravaloarea telefonului si suma stipulata in contract.
De fapt merita foaret mult sa ai contract si sa platesti telefonul in rate de 2 sau 3 ani, pentru ca nu dai toti banii odata, ci lunar, cate o suma mica.
Eu fac asta de 20 de ani si si iau totdeauna 4 telefoane noi, pe acelasi contract, platind lunar convorbirile si evident, cate 1 rata mica pentru fiecare telefon.

| Sofer a răspuns:

Da iti poate incheia contractul daca achiti suma x pentru acesti 2 ani cat e valabil contract.

| johnnny123 a răspuns:

Pune-ți întrebarea în felul următor: "Oare chiar sunt eu mai șmecher decât o companie multinațională care are un departament juridic cu sute de specialiști care concep aceste contracte?"

Evident, răspunsul este "nu". Poți să fii absolut sigur că și-au luat toate măsurile de precauție pentru a nu ieși în pierdere.

Dacă ai avea curiozitatea să citești contractul pe care l-ai semnat, vei vedea acolo exact suma pe care trebuie să o plătești în cazul rezilierii înainte de termen. Și te asigur că este mai mare decât prețul telefonului ăla pe care l-ai luat și nu mai vrei să-l plătești.

| Theseus explică (pentru johnnny123):

Iti multumesc pentru raspuns. Ideea era, desi nu am mentionat in intrebare, ca vreau sa "scap" de contract legal, nu sa fiu mai smcher ca ei, sau sa nu mai achit telefonul. Nu stiam ca scrie exact in contract valoarea rezilierii. O sa citesc sa fiu lamurit. Eram curios in general de penalitatile respective rezilierii.
Multumesc din nou