| anonim_4396 a întrebat:

De 1 luna si jumatate lucrez (in Bucuresti) la o firma, cu contract de munca iar pana acum nu am primit absolut niciun leu. Mi-au spus la angajare ca banii se vor da cu intarzieri din cauza ca firma este momentan in impas. In contractul de munca este prevazut ca zilele de salariu sunt 15 si 28, am zis sa fiu rabdatator dar pana acum deja trebuia sa primesc trei salarii... Asa ca mi-am propus sa i-au masuri daca nu primesc niciun ban inainte de Craciun.

Ce as putea sa fac in situatia asta? La cine trebuie sa apelez: garda financiara, protectia muncii, ministerul muncii? Si cum ar trebui sa procedez?

Răspuns Câştigător
| superdorex a răspuns:

Si eu te sfatuiesc sa faci o sesizare la ITM si cred ca nu mai e cazul sa continui...o faci in folosul lor si nu se merita! Daca ei cred ca un aom poate munci gatis pentru indestularea lor se inseala! Sunt multi de acest gen in Romania si trebuie demascati caci ei au foloase de pe urma celor pacaliti!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Faci o sesizare la ITM.Dar ramai cu ea. Daca firma nu are bani, nu ai ce face.Eu am lucrat 3 luni la o firma(acum ne-a dat la somaj)si luam salariul in rate, cate o jumatate de avans, de lichidare.

| ciopa a răspuns:

Are dreptate darrio2007 trebuie sa faci o sesizare la ITM (inspectoratul teritorial de munca) si de acolo depinde de ei.