| PopAlex19 a întrebat:

Aş vrea să studiez in SUA, voi ce parere aveți? funda la cel mai argumentat si motivat raspuns

Răspuns Câştigător
| Snowfall a răspuns:

Taxele universitatile din SUA sunt extrem de ridicate. (peste $9000 pe an, si asta doar taxa pentru facultate, excluzand locuinta, manuale etc.) Daca iti permiti poti sa te inscrii, ai nevoie de diploma de Bacalaureat (unele nu accepta media de Bac sub 8.50) si un atestat care sa dovedeasca ca stii limba engleza (Toefl sau IELTS, unele accepta si CAE). La Toefl de obicei au pretentia sa ai peste 90, 91 de puncte iar la IELTS peste 60, 65. Daca nu iti permiti insa sa studiezi in SUA poti sa te orientezi spre tarile nordice (in afara de Norvegia) sau Olanda, in care nu exista taxa iar multe ofera si cazare la camin. Din cate am inteles, in Marea Britanie ar exista posibilitatea sa faci un imprumut la banca pentru a putea sa iti platesti taxa si sa ii dai inapoi dupa absolvire dar nu am prea multe informatii.