| marian23213234 a întrebat:

Salut,intrebare pentru cei care cunosc, am un buget si vreau sa cumpar un apartament. Intrebarea este dupa ce il cumpar eu nu o sa stau in el o perioada deci nu o sa fac contracte de curent, tv, apa, internet etc trebuie sa mai platesc ceva daca nu sta nimeni in el?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Contracte este bine sa faci, indiferent daca folosesti sau nu utilitatile respective. Nici intr-un caz nu trebuie sa soliciti debransarea pentru ce este contorizat, iar de principiu ar trebui sa cumperi unul cu centrala proprie, pentru ca la incalzirea din sistemul centralizat vei avea cheltuieli, chiar daca sunt montate repartitoare.
Pe tot ce e contorizat platesti cat consumi (adica zero), restul gen internet, telefon fix, cablu TV le reziliezi. Vei avea insa de platit in continuare cheltuielile pentru partile comune si eventualele investitii si reparatii la acestea. Regula este ca atunci cand nu locuieste nimeni, la cheltuieli sa fie trecuta o persoana.

| sierra1 a răspuns:

Plus la asociația de locatari, cam totul

| anonimg a răspuns:

La primarie tot vei plati impozitul anual pentru orice teren pe care il detii, indiferent ca se afla vreun imobil sau nu pe el, sau ca locuiesti acolo sau nu.

La administratorul blocului trebuie sa faci o cerere ca nu vei locui acolo, pentru ca sa nu platesti lumina pe scara, gunoiul si tot ce tine de admnistratia blocului. Si nici nu trebuie sa fi vazut pe acolo dupa aceea, ca vei fi pus la plata.

La curent trebuie sa faci o cerere de debransare; dar s-ar putea ca rebransarea sa fie mai scumpa decat debransarea.

Cu gazele faci la fel ca si cu curentul. O data la un an sau doi, cei de la gaze sunt obligati sa verifice instalatia in apartamente de la gaze...

Cu apa este mai problema. De inchis se inchide usor; dar este contorizata si intrebi administratorul cum se procedeaza cu predarea lunara a cifrelor de pe apometru.
Depinde si de cat timp vei sta plecat. Tevile se pot uza chiar si daca nu circula apa pe ele. Daca se intampla o inundatie usa va trebui sa fie sparta daca nu esti in casa. Coloana poate fi oprita temporar, dar nu un an de zile, sau cat vei fi tu plecat.
Eu cred ca ar trebui sa lasi cheile de la apartament la cineva cunoscut. Daca erai la casa era altceva. Dar asa ai vecini lipiti de apartamentul tau.