| MihaiEugen a întrebat:

Salutare, dragilor! As vrea sa mă lămuriți daca se poate va rog cu o chestie: eu stau la strada principala,iar în spatele curții mele are casa un individ,așa că avem o alee făcută la mine in curte pentru a ajunge la el pe teren. Cățeaua lui vine și mă latră și își face nevoile fix pe terenul meu, acesta are voie să își lase câinii dezlegați sa se plimbe pe acea alee? Care sunt drepturile mele și ale acestui individ pentru aceasta alee, drum de servitute? Am incercat sa fiu cat mai blând posibil,el își mai lasă și mașinile pe aceasta alee,eu mai având un teren in spatele curții lui,dar el neavând o alee făcută,îl pot obliga sa îmi facă și mie o alee? Daca ii zgârii mașina de pe aleea de pe terenul meu risc ceva? Vă rog să mă lămuriți, vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cum a fost infiintata servitutea de trecere.
In orice caz, in actul de infiintare sau hotararea judecatoreasca de acordare a servitutii trebuia sa fie specificat drepturile si obligatiile vecinului. Daca nu este specificat se aplica prevederile Codului civil privind servitutea si buna vecinatate, precum si obiceiul locului.
Nu poti obliga numai tu la servitute, trebuie sa fie si el de acord ori sa obtii servitutea printr-o hotarare judecatoreasca.
De regula servitutea de trecere nu implica parcarea pe acel drum si nici plimbatul cainelui, insa s-ar putea sa existe in actul de constituire. Daca iti provoaca pagube si poti dovedi ai dreptul sa-i ceri despagubiri si daca nu rezolvi pe cale amiabila poti sa-l dai in judecata.

| MihaiEugen explică (pentru Ioandelasal):

Mda, eu am 14 ani de aceea nu îmi permit să intru în detalii pentru că nu știu.

| MihaiEugen explică (pentru Ioandelasal):

Am 14 ani și de aceea nu am intrat prea mult în detalii, îți mulțumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru MihaiEugen):

Si parintii tai ce spun?

| MihaiEugen explică (pentru Ioandelasal):

Spun ca nu trebuie să îi bag in seama, dar eu vreau sa stiu cum este legal

| Ioandelasal a răspuns (pentru MihaiEugen):

Ti-am spus cum este legal. Si apoi nu depinde de tine, depinde de parintii tai, ce vor ei sau nu sa faca.