| cheeseballz a întrebat:

Salutare fratilor, sunt un amator consumator de "iarba", nu consum mult si nu ma urc la volan in niciun caz dupa ce fumez, sunt foarte atent la aceste lucruri si nu am condus niciodata sub influenta "mahoarcei".
Ideea este ca acum cateva zile ma duceam spre munca si un echipaj de la rutiera m-a oprit, alaturi de un agent antidrog, m-au testat si am iesit pozitiv la amfetamina, din cate am inteles eu poate fi stropita cu amfetamina, tin sa mentionez ca nu am alte probleme cu politia, sunt curat, e prima abatere si as vrea sa stiu si eu daca ma poate baga la bulau.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti infractor primar (n-ai mai fost condamnat penal) nu cred ca o sa primesti pedeapsa cu executarea inchisorii, eventual o sa-ti dea inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei sau se poate chiar amenda penala, conform Codului penal, citez:
"ART. 336. Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
  (1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere."
Si mai este o problema, destul de grava, daca esti condamnat, indiferent cu ce pedeapsa, permisul de conducere o sa-ti fie anulat si vei putea obtine altul, doar dupa trecerea unei perioade de timp, respectiv 6 luni de la executarea inchisoarii sau plata amenzii si 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii daca pedeapsa este inchisoarea cu suspendarea executarii pedepsei.
Sigur ca va trebui sa sustii examinarea pentru obtinerea permisului, respectiv probele teoretica si practica.
Chiar nu te poti abtine de la consumul de droguri?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Raspunsul e da.Ia un taxi data viitoare.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu mai fuma ca din cauza la drogurile voastte își pierd oamenii nevinovați viața azi fumez iarba mâine bagi și altele în tine te pui și la drum Doamne ferește iei viața la cineva și uite așa îți faci și ție rău și îți distrugi sănătatea le iei și acelor oamenii viața terminați cu prostile astea ca nu va fac mai jmcehri și nici mai băieți.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Dacă eram eu si te prindem așa îți loam permisul și haida la răcoare să-ți revii drogaților...

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Da uite ca sunteți lăsați în libertate chiar și când loați viața altora și tor va prinde cu de toate la voi și chiar și așa nu faceți o zi pușcărie ceia ce meritați...

| pufulescu0o a răspuns:

Bineinteles ca poti face puscarie, nu stiu cata fiindca nu sunt avocat!
Lasati-va de droguri mai baieti! Lasand la o parte iarba in sine care si asa nu este recomandata adolescentilor si tinerilor fiindca creierul lor este inca in formare si THC ul deranjeaza niste circuite pe acolo ( lucru care culmea nu se intampla la adulti si batrani, bunica-mea ar simti mai putine efecte negative pe termen lung, ca sa intelegi )... nemernicii care le vand le mai si "indoaie "cu felurite substante!
Fii fericit ca nu ai facut vreo psihoza sau cel putin un atac de panica la volan!

| cheeseballz explică (pentru pufulescu0o):

Salutare, nu sunt "consumator" am fumat de cateva ori si m-am lasat insa mi-a rams in corp cred, si de asta m-au detectat intr-o seara cand mergeam la munca, tin sa precizez ca nu m-am urcat niciodata la volan in stare de ebrietate sau, sub influenta.

Răspuns utilizator avertizat
| cheeseballz explică (pentru TornadoIDS):

Salutare… noua romanilor ne place sa aruncam cu bațul dupa om fara sa intrebam, am mentionat ca nu-s consumator, nu m-am urcat niciodata sub influenta, am fumat, am stat acasa, iar dupa o saptamana aproximativ m-au testat pozitiv… cititi inca o data si nu mai fiti rai, nu am omorat pe nimeni si nici nu urma.

Răspuns utilizator avertizat