| ATAdrian a întrebat:

Bună seara! Am fost oprit în trafic de politia rutieră și am fost depistat cu o alcoolemie de 0.77 în aerul expirat iar la sânge încă nu au venit rezultatele desi au trecut 3 săptămâni de atunci, menționez ca e prima și ultima abatere, credeți că îmi voi mai recupera permisul și dacă da, cam după cât timp?!
MULȚUMESC

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred, avand in vedere ca alcoolemia in sange va fi de cca 1, 6.
Indiferent de condamnare cu inchisoare si forma acesteia(cu executare, cu suspendare) sau cu amenda penala, permisul de conducere iti va fi anulat si vei putea obtine altul dupa trecerea a 6 luni de la executarea pedepsei cu inchisoarea sau a amenzii penale ori 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dureaza pana soseste sentinta definitiva, posibil chair acteva luni... dar oricum permisul tau este deja ANULAT si nu mai ai cum sa sofezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai e infractiune alcoolemia aia. Permisul anulat.

| Strutzy a răspuns:

Vezi cum faci sa scapi de puscarie ca acolo ajungi ci alcolemia aia.

| Simpatic a răspuns (pentru Strutzy):

Nu va face inchisoare, chiar daca recenta Legea Anastasia este in vigoare, el nu a ucis pe nimeni, deci in cel mai rau caz primeste inchisoare cu suspendare si cu ingradirea drepturilor ce decurg din aceasta.
Stiu logica ta si este corecta, in momentul cand ai urcat baut la volan cu o alcoolemie reala ce depaseste 0, 80 g/l alcool pur in sange ar trebui sa faci puscarie automat, pentru ca esti un pericol, lasand la o partea faptul daca ai facut ceva rau sau nu, tu ai reprezentat un pericol... dar in Romania ca si in alte state "penale", legislatia este obscura si incorecta sau prost aplicata.
Dar sa fim corecti, pai nu avem nici atatea puscarii practic la cat este tara noastra de mica am avea aproape la fel de multi detinuti precum are SUA care este de vreo 17, 4 ori mai mare ca numar de populatie si nici acolo nu se face in toate statele puscarie pentru lucruri minore, la prima abatere sau la a 2-a chiar, am vazut un negru care fusese arestat de peste 70 de ori pentru lucruri marunte, ala avea maxim 45 de ani, daca nu era nici acolo sat fara caini, pentru atatea arestari si condamnari (cu suspendare) numai iesea nici la 80 de ani din puscarie fiind recidivist in forma continuata happy