| alecsfast a întrebat:

Salutare. In cazul in care mi s-a terminat CIM la compania la care lucram, si in contractul colectiv de munca, este specificat ca intre 0-5 ani de lucru se vor acorda 2 salarii compensatorii. Pentru ca am avut contract pe perioada determinata (1an) voi primi acele salarii compensatorii?

daca da? va trebui sa le solicit eu (sa le aduc aminte ca am dreptu la ele) sau mi se vor vira in cont automat de catre companie?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula salariile compensatorii se acorda numai celor care au avut CIM pe durata nedeterminata si le-a fost desfacut contractul din initiativa angajatorului si fara vina lor. Nu se acorda celor cu CIM pe durata determinata.
In orice caz raspunsul corect in cazul tau il gasesti in CIM al tau sau in contractul colectiv de munca incheiat la nivelul firmei.