| IrisMov a întrebat:

In urma cu cateva luni am comandat de pe internet un curs de engleza de la Eurocor pe care l-am primit prin colet cu plata la livrare. Ulterior am inceput sa tot primesc si alte cursuri prin cutia postala. Dupa inca alte cateva saptamani am inceput sa primesc somatii de plata pentru acele cursuri necomandate. Bineinteles ca nu le-am platit iar acum au inceput cu tot felul de amenintari cum ca m-ar da in judecata si chestii de genul.
Exista vreo posibilitate sa faca asta?

P. S. Intradevar...pe site-ul lor scrie ca daca dupa comandarea primului curs nu vrei sa mai primesti si altele trebuie sa le trimiti o scrisoare in care sa le spui asta. Dar eu m-am gandit ca o sa primesc un colet prin posta pe care nu o sa-l ridic...nicidecum ca o sa mi le trimta ei pe moca iar apoi sa ma puna sa le platesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod tacit, respectiv nu le-ai comunicat expres ca nu mai vrei sa primesti alte cursuri, ai fost de acord si cu primirea altora. Te pot da in judecata si sa obtina obligarea la plata, desi nu foarte usor.
Parerea mea este sa le trimiti inapoi toate cursurile primite fara a le comanda, sa le spui expres ca nu mai vrei altele si sa le comunici ca nu ai semnat nimic pentru a primi si altele, in afara celui comandat. Poti sa le comunici ca, daca nu te lasa in pace, o sa te adresezi protectiei consumatorului. Scrisoarea catre ei s-o pui recomandat cu confirmare de primire, pentru a avea o dovada si sa pastrezi o copie. Numai bine!

| IrisMov explică (pentru Ioandelasal):

M-am gandit si la asta, dar pe de alta parte ei nu pot demostra in niciun fel ca eu am primit acele cursuri (din cutia postala le putea lua oricine). Si apoi...cum ar putea sa ma dea in judecata din moment cu nu au cnp-ul meu, seria de la buletin si etc. Ei imi stiu doar numele si adresa. Poate ca eu nici nu mai locuiesc acolo...

Abh
| Abh a răspuns:

Asa am patit si eu, am platit insa ce mi-au trimis si le-am trimis prin Email o scrisoare prin care ii rugam sa nu mai trimita nimic la adresa mea fiindca plec din tara. Asa am scapat de ei.

| IrisMov explică (pentru Abh):

Si le-ai platit pe cele careti le-au trimis fara sa le ceri?
Eu n-am gasit nicaieri adresa lor de Email ca le-as fi scris si eu.

Abh
| Abh a răspuns:

Da, le-am platit, nu vreau sa umblu prin tribunale.Trebuie sa gasesti o adresa pe hartii. Daca nu, intereseaza-te la posta, ei stiu unde se duc banii platiti.

| zdrangoi a răspuns:

Daca nu ai semnat nimic sau nu ai bifat vreo casuta cu "accept conditiile" nu au ce sa-ti pretinda.
daca ai facut asa ceva dreptatea e de partea lor.
de aceea e bine sa citim foarte atent ofertele de pe net, care vin prin scrisori, etc.

| MadaTeIntreaba a răspuns:

Internetul este o mare inselaciune! Mai bine cumpara de la magazin nu te prosti cu chestii din astea!

| IrisMov explică (pentru MadaTeIntreaba):

Era o oferta chiar interesanta. La primul curs imi dadeau pe langa acesta un portofel pentru cd-uri, un biblioraft si un dictionar electronic pentru 20 RON. Restul cursurilor erau la 30 RON fiecare, fara alte cadouri. D-asta nici nu le-am mai vrut pe urmatoarele.

| MadaTeIntreaba a răspuns (pentru IrisMov):

Cadouri,cadouri dar tot mai bine de la magazin.