| Adry05 a întrebat:

Salutare, m-am angajat de peste 3 luni și precum e valabil la multe locuri de muncă, 3 luni e acea perioadă de probă.
Am depășit cele 3 luni cu aproape 2 săptămâni deja și nu am primit nicio informație cu vedere la semnarea noului contract. Am o colega care s-a angajat în aproape aceeași perioadă și la fel, n-a primit nici ea nimic. Ar trebui să ne adresăm cuiva sau să mergem așa în continuare până primim de la superior instrucțiuni în acest sens? Avem ceva de pierdut dacă nu se semnează „la timp" acel nou contract?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

E cum a zis Ioandelasal, am trecut prin asta acum 4 ani, contractul initial a trecut, si abia dupa cateva luni am fost chemat sa semnez noul contract.
In nici un caz nu lucrezi la negru, atata timp cat nu ti s-a desfacut contractul de munca.
Totusi, vorbiti la Personal in urmatoarele zile sau saptamani.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa inchei un nou contract individual de munca dupa perioada de proba, ramane valabil contractul intitial daca ai depasit perioada de proba si contractul nu a incetat in perioada de proba prin desfacere de catre angajator sau demisia ta.
CIM initial este perfect valabil in continuare asa cum a fost incheiat, respectiv pe perioada nedeterminata sau determinata.

| Adry05 explică (pentru Ioandelasal):

Ai avut dreptate, așa e situația, am vorbit astăzi, mersi frumos pentru răspuns.

| NLS a răspuns (pentru Ioandelasal):

E cum a zis Ioandelasal, am trecut prin asta acum 4 ani, contractul initial a trecut, si abia dupa cateva luni am fost chemat sa semnez noul contract.
In nici un caz nu lucrezi la negru, atata timp cat nu ti s-a desfacut contractul de munca.
Totusi, vorbiti la Personal in urmatoarele zile sau saptamani.

| Nemessys a răspuns:

Cel mai bine întrebi angajatorul.

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Am vorbit astăzi, cică contractul se prelungește automat, e făcut din prima pe perioadă nedeterminată, primele 3 luni sunt de probă în ideea că se poate încheia colaborarea dacă e vreo problemă de la una din părți, dar după 3 luni se continuă automat colaborarea cu drepturi depline cum ar veni

| siriusblack98 a răspuns:

La sfârșitul celor 3 luni de probă se semnează un alt contract de muncă. Tu practic în momentul de față lucrezi la negru. Sunt foarte, foarte curios ce firmă are asemenea practici sau măcar în ce domeniu își desfășoară activitatea.

| Adry05 explică (pentru siriusblack98):

Am vorbit astăzi, cică contractul se prelungește automat, e făcut din prima pe perioadă nedeterminată, primele 3 luni sunt de probă în ideea că se poate încheia colaborarea dacă e vreo problemă de la una din părți, dar după 3 luni se continuă automat colaborarea cu drepturi depline cum ar veni și nu mai trebuie să semnez altceva

| siriusblack98 a răspuns (pentru Adry05):

Dacă așa se stipulează în contract atunci da. De regulă contractele se fac pe perioadă determinată în primă fază cu închieiere contractuală stabilită la o anumită dată. Adică respectivul contract nu mai este valabil după data X. Mă repet, în ce domeniu activează respectiva firmă? Nume am înțeles că nu poți să dai.

| cfrtobias a răspuns:

Oare nu ti-au zis ca iti prelungesc definitiv dupa?

| Adry05 explică (pentru cfrtobias):

Mi se pare că era 3 luni de probă cu posibilitate de creștere a salariului la suma x după acele 3 luni. Dar și colega mea a zis de contract, dovadă că n-am înțeles doar eu că ar trebui semnat din nou.

| Nemessys a răspuns (pentru Adry05):

Stai putin. deci tu de cand te afli acolo, nu ai semnat NICIUN contract?

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Ba da, am semnat inițial și din ce am înțeles acu ar trebui semnat un altul nou după cele 3 luni pe perioada nedeterminată unde cred că ar trebui trecut și noul salariu după cele 3 luni

| Nemessys a răspuns (pentru Adry05):

Atunci inseamna ca lucrezi la negru si te supui multor riscuri. Poti lucra si angajatorul poate refuza sa te plateasca sau sa-ti ofere cat meriti, iar daca apelezi la. (nu stiu ce institutie se ocupa cu asa ceva) este sanctionat angajatorul dar esti sanctionata si tu. La fel se poate intampla cand vine un control. Daca te vede cineva ca faci ceva si dupa afla ca nu ai contract, la fel, amandoi sunteti sanctionati. Daca se intampla ceva cu tine, nu ai asigurare de sanatate.

Daca nu te superi, sunt curios la ce firma sau in ce domeniu lucrezi? (e ok daca nu vrei sa raspunzi).

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Compania e foarte mare și legit dar nu o să dau nume, cred că e mai degrabă vina superiorului de proiect care cu multe lucruri se încurcă și probabil a și uitat că am făcut noi 3 luni și trebuie resemnat contractul. o să vorbesc cu colega și eventual îi spunem săptămâna asta. Bine că mi-ai zis, mersi fain.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Adry05):

În ce domeniu activează?