| Misu97 a întrebat:

Salutare, o mica întrebare.
Am luat un credit de pe un site de la un ifn și n-am mai reușit sa plătesc ratele și sau adunat restante.
Acum cei de la ifn mi-au trimis mesaj precum ca în câteva zile urmează sa rezilieze contractul.
Ce ar trebui sa însemne asta mai exact?
Nu mai trebuie sa dau bani? Sau sa ma astept la vreo propire pe card?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca se va trece la executare silita, in primul rand poprire pe conturile din banci si/sau salariu (daca conturi in banci si salariu).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rezilierea contractului inseamna ca vor incepe procedurile de executare silita asupra ta, prima data prin poprire.

| johnnny123 a răspuns:

Pe bune acum, cum îți poți imagina că ar înseamna că "nu mai trebuie să dai bani"?

Crezi că un IFN zice vreodată "asta este, nu și-a plătit ratele, haide să-l lăsăm în pace"? Aștia sunt în stare să vină și la înmormântarea ta și să-ți ia sicriul ca să-și mai recupereze din pagubă.

| Eireann a răspuns:

Suna si incearca sa vorbesti cu ei, poate te amana sau reesaloneaza plata. Nu vrei proprire si executare silita.