| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! O persoană care și-a încheiat activitatea acum zece ani, dar în revisal figurează cu activitatea suspendată, (nu încetată) poate beneficia de șomaj?

A lucrat în ultimul an (în alta parte), iar acum a aflat de eroarea respectiva. Menționez ca firma a fost radiata în 2013, iar cei de acolo nu mai sunt de găsit.

Când a plecat din firma activitatea a fost încetată, dar după o perioada s-a operat din nou în revisal deși persoana în cauză plecase demult din firma.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate beneficia de indemnizatie de somaj daca nu are un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni din ultimele 24 de luni anterioare inregistrarii cererii si nu se ia in considerare perioada de suspendare a muncii, conform Legii nr.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 34.(1)Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a)au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.
(1^1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevăzută la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de muncă sau de serviciu, cu excepţia perioadei de incapacitate temporară de muncă în care plata indemnizaţiei se suportă de unitate, conform legii;"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.