| DaniiJDK a întrebat:

Salutare, recent am facut o solicitare de credit la banca (un card de cumparaturi) am primit raspunsul: ai fost respins datorita intarzierilor de plata. Am si alte rate dar nu am intarziat niciodata (dovedit prin chitante ), exista o singura problema o factura ne-platita de la Vodafone (3 luni ), pur si simplu nu am mai platit si nu am inchis abonamentul (ultima factura) am primit plic acasa pentru neplata si am mers am platit. Din cate am vazut Vodafone nu poate introduce in biroul de credit intarzieri (nu sunt sigur). Ce este de facut in aceasta situatie, vreau sa stiu daca este posibil ca si Vodafone poate sa adauge date negative despre ne-platitori si daca este posibil sa eliminam acest aspect din biroul de credit.
Va multumesc!
Astept raspuns

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita Biroului de credit sa-ti comunice motivul pentru care figurezi acolo si cine te-a introdus.
In functie de aceasta poti solicita radierea din evidente a intarzierii la plata, dovedind ca ai platit, de asemenea si la banca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la Vodafone cu chitantele arata le ca ai plătit si întreaba i pe ei daca datorită acestei datorii care ai plătit o tîrziu, te a afectat acum de nu i ti da banca credit, si la bancă mergi cu chitanța de la Vodafone unde rezulta ca ai plătit si numai ai restanțe nicaieri, nu ai voie sa ai restanțe nici macar un leu nicaieri, ca ei te au in baze de date si banca te verifică la sînge, si daca cei de la bancă depisteaza ca ai datorii ne achitate, sau ai avut restanțe la firme cum e Vodafone, Orange etc, sau la administratia financiară nu primesti nici un leu de la banca ca esti rău platnic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai mentionat ca ai si alte rate, e din cauza asta nu primesti alti bani, rate tot la bănci? Rate ne achitate? Sau le ai plătit?

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu cum e in Romania, in Olanda daca iti iei mobil pe care il platesti in cursul abonamentului si costa peste 250 euro te inregistreaza automat ca avand datorii (datornic).

https://www.bkr.nl/......bonnement/