| Ilie1312 a întrebat:

Salutare si sarbatori fericite!
Vin si eu cu o nevoie de informatie si sper sa pot rezolva aceasta problemă.
Bunica mea in varsta de 67 ani tocmai ne-a spus ca mai detine un teren din partea părintilor care sunt in momentul de fata decedați. Terenul are in jur de 24 de hectare. Bunica mea a avut 6 frati, din care mai traiesc decat 3. Problema e astfel: Pamantul e cam greu de gasit si trebuie sa investesc puțin in cautarea sa, pe langa asta, cum as putea sa ii despagubesc in acelasi timp si pe mostenitorii acestui pamant?
Mentionez ca daca nu as cauta pamantul, nu ar mai fi nici un interes din partea familiei sa-l găsească.
Ma puteti ajuta, va rog, cu niste sfaturi in această privința?
Multumesc mult, sarbatori fericite.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este asa cum spui atunci bunica-ta sau fratii ei ar trebui sa stie unde este terenul, cel putin localitatea si apoi te-ai putea interesa la primaria localitatii. De asemenea, daca terenul a fost inscris in Cartea funciara, te-ai putea interesa la Oficiul/Biroul de carte funciara de care apartine localitatea unde se afla terenul.
Mai mult, daca terenul a fost intr-o zona cooperativizata, ar fi trebui ca bunica sa aiba actul de reconstituire a dreptului de proprietate.

1 răspuns: