| Barjac_Radu_1996 a întrebat:

Am o problema grava! Cineva m-a acuzat ca i-am furat ceva dar nu e adevarat! Spuneti-mi va rog cum sa il conving ca nu eu am facut asta! Si inca ceva: M-a amenintat cu moartea daca nu ii duc acel obiect care crede ca l-am furat eu. La politie nu are rost sa ma duc deoarece el cunoaste aproape tot orasul si o sa inrautatesc grav situatia. Va rog sa ma ajutati!

25 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pai daca nu te crede spune-i ca esti dispus sa faci testul poligraf daca tot e la moda in zilele noastre

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Radu,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti cu adevarat in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| CannbalCorpse a răspuns:

Pai testul poligraf, dar acum depinde si ce obiect este de valoare etc?
Ar trebuie sa discuti mai amanuntit cu persoana respectiva.

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru CannbalCorpse):

Nu cred ca are rost. Tot nu o sa ma creada.

| CannbalCorpse a răspuns (pentru Barjac_Radu_1996):

Poti sa ceri protectia politiei si le poti spune ca te-a amenintat.

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru CannbalCorpse):

Faza ii ca m-a si lovit de 2 ori si de abia mai merg. Sper ca daca depun plangere la politie si cer protectie sa nu il enervez mai tare si sa imi face ceva foarte rau! Credeti-ma ca nu mai stiu ce sa fac sad!

| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns (pentru Barjac_Radu_1996):

Ala e dintr-un clan care te ameninta

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru Lungoci_Maryan_1998):

Eu nu stiu daca face parte din ceva clan deoarece a lucrat la armata...atata doar ca, cunoaste multa lume.

| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns (pentru Barjac_Radu_1996):

Nu-ti face griji daca ti se intamlpa ceva mergi la politie si vrei sa fi sub protectia martorilor

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru Lungoci_Maryan_1998):

Daca intru sub acest program de protectie a martorilor si o sa trimita pe altii sa imi faca rau cum o sa scap de ei? O sa fiu sub paza politiei? O sa imi asculte telefoanele ca sa se asigure ca nu patesc nimic? Pot avea incredere in justitia Romana?

| PsoN a răspuns (pentru Barjac_Radu_1996):

Domnisorul de exemoplu pentru ce-a ce ai facut tu sunt niste diplome de bac ceva de genul de care el avea nevoie foarte mare! Daca le-ai luat daile inapoie! Daca nu mutate din oras! Sau daca ramai in oras nu mai iesi din casa! Ce o sa ii zici nu o sa creada te asigur! Asa scapi usor iti rupe o mana un picior si de alta data nu te mai atingi de ce nu-ti apartine! Succes la bataie!

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru PsoN):

Eu nu le-am luat! Le-a pus undeva si si nu le mai gaseste deloc! Si acum zice ca eu le-am luat! Crede-ma ca nu is eu de vina!

| CannbalCorpse a răspuns (pentru Barjac_Radu_1996):

Doamne imi pare foarte rau de tine. Daca depui plangere la politie ca te.a batut cred ca o sa primesti protectie.
Vad ca si Asociatia Telefonul Copilului, poate vrei sa vorbesti cu dansi incindentul, toate cele bune!

| lucian_2018 a răspuns:

Daca e ceva mai ieftin ii poti da banii pe acel obiect, dar daca ii poti dovedi ca nu ai facut-o tu atunci dovedeste-o.
Nu o sa te omoare pentru un obiect, dar probabil o sa te bata. Incearca sa rezolvi cum problema asta cu el sau apeleaza la politie ca nu merita sa iei bataie pentru ceva ce nu ai facut.

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru lucian_2018):

Daca apelez la politie trebuie sa ma mut din oras deoarece el si prietenii sai stiu unde stau si unde is la scoala. O sa fac mai mult rau decat bine!

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru lucian_2018):

Daca apelez la politie trebuie sa fug din oras! Cunoaste foarte multi oameni la mine in oras si nu stiu daca o sa scap!

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru lucian_2018):

Oare pot sa cer protectia politiei?

| lucian_2018 a răspuns:

Da-o ma incolo, cum de ai reusit sa intri intr-o problema cu asa persoane?

| lucian_2018 a răspuns:

Esti intr-o situatie foarte proasta. Du-te la politie. Nu poate sa tina tot cu ala.
Indiferent daca il cunosc sau nu.

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru lucian_2018):

Oare pot sa am incredere in politistii din Romania? Oare pot sa obtin un ordin de protectie de la politie? Daca obtin acel ordin mai poate sa imi faca ceva el sau prietenii lui?

| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns:

Ce zice ca iai furat

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru Lungoci_Maryan_1998):

Cateva diplome.

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru Lungoci_Maryan_1998):

Cateva diplome pentru care a muncit din greu.

| PsoN a răspuns:

Eu te cred dar nu te ajuta cu ceva! Important e sa te creada el!

| Barjac_Radu_1996 explică (pentru PsoN):

Astazi am avut o discutie cu acea persoana ca 2 oameni normali, fara certuri si s-a mai imbunatatit situatia