| Stama_Robert_1995 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o dilema, marti am proces din cauza ca am ost oprit fara permis, stiti cumva ce costuri de judecata primesc, valoarea lor si modul in care trebuie sa platesc, sunt obligat sa le platesc daca nu am un loc de munca sau intra la finante publice si imi fac oprire de salariu?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact cheltuielile de judecata pe care vei fi obligat sa le platesti, pot fi de cca 100-200 de lei, depind si de faptul daca vei ataca ori nu hotararea instantei de fond.
Esti obligat sa le platesti, daca nu le platesti de bunavoie vor fi executate silit, in primul rand prin poprire pe salariu sau conturi in banci.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din moment ce nu ai permis de ce te urci la volan? Este o contraventie, sau ai permis? Spune ne clar ai sau nu permis.

| Stama_Robert_1995 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am, am făcut școala de conducere am dat sala de două ori și am picat cu 18 și 21 după care am devenit delăsător și ma mâncat undeva sa plec, cu masina...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Stama_Robert_1995):

Nu ai dreptul sa te urci la volan fara permis, o sa ai mari probleme cu politia, unii au fost inchisi pentru asa ceva, puteai sa omori oameni nevinovati, esti major si trebuie sa i ti asumi toate responsabilitatile, nu mai esti un copil sa zici las ca ma ajută mama tata, gata s-a terminat ai trecut de 18 ani pa, esti major si raspunzi penal. Trebuia sa te gîndesti, eu(adică tu) ne avand permis cum sa urc la volan? Sau erai beat?

| Stama_Robert_1995 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa mor ca nu stiam asta! hai pe bune Cristi?

| EmaS a răspuns:

Dar tu ai permis de conducere sau nu ai?