| teiube a întrebat:

Buna seara se poate pune oprire pe penisa de urmas in urma unei hotarari judecatoresti? am avut un proces pe fond civil succesiune si sunt obligata sa platesc cheltuieli de judecata in valore de... singurul meu venit este o pensi de urmas de 350 se poate pune oprire pe ea

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate infiinta poprire, dar numai pana la o treime din pensie, conform Codului de procedura civila, citez:
"ART.728.Limitele urmăririi veniturilor băneşti
  (1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
  a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
  b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii."