| Catalyn94 a întrebat:

Vreau sa stiu daca este posibil sa pot da cupoanele mele de student altui student.
Eu sunt stundent la o facultate X si am un prieten la o facultate Y si vrem sa mergem acasa dar sa ne ajunga pe amandoi mai ieftin trenul. Mie mi-a dat cupoanele cfr dar prietenului meu nu i le-a dat. Si voiam sa ii dau eu un cupon de la mine si el sa imi dea un cupon de la el atunci cand le primeste inapoi. Este posibil acest lucru?

2 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

N-ai cum.
Tu nu pățești nimic dacă încerci - dar ăla căruia i le dai - îl dă jos sau îl pune să plătească bilet întreg la un preț cu 50% mai mare decât cel de la casa de bilete.

Dacă te uiți atent, pe biletul pe care-l cumperi cu cupon de student este trecută seria cuponului și seria legitimației tale cu poză. Iar nașul în tren caută să vadă dacă cele două corespund.

Pe scurt, nu merită încercarea.

Alternativă: De ce nu mergeți cu autocarul? E de regulă mai ieftin decât trenul.
De pildă un Cluj-București cu trenul (chiar și cu cupoane de student) costă 90 de lei. Cu autocarul, bilet întreg, costă 50 happy

Salutare.

| cookie01 a răspuns:

Nu este posibil, cupoanele sunt netransmisibile. Daca faci lucrul ala si te prinde supracontrolul sau controlorul iti va da amenda si probabil te va da si jos la urmatoarea statie.