| dydy22 a întrebat:

Salutare trec direct la subiect. Am avut credit la BRD si nu am mai platit din cauza unor probleme am fost preluat de credyt inkaso si ma tot suna sa le majorez rata eu platesc 350 pe luna si nu am semnat nimic. Ce este de facut?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebbuie sa-ti platesti creditul si dobanzile.
Daca nu esti de acord nu poti fi silit la o plata mai mare decat era prevazuta in contractul de credit, cu exceptia faptului ca ai putea fi obligat la penalitatile de intarziere prevazute si daca platesti nu te pot executa silit.
Daca nu platesti te pot executa silit, caz in care va trebui sa suporti si cheltuielile de executare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singurul lucru care e de facut e sa iti platesti rata pentru ca intr-un fel sau altul (poprire pe salariu, executare silita) banca tot isi va recupera banii.

| doctorandus a răspuns:

"De curand, ICCJ a stabilit ca Recuperatorii de datorii nu mai pot reprezenta in instanta bancile care au acordat creditul, astfel ca in privinta unei executari silite nu au sanse." Citat de pe avocatnet.ro.

| blAster85 a răspuns:

Lasa-i sa sune pane se plictisesc,depinde cat ai scos, cat a mai ramas de plata, ai ceva bunuri pe numele tau?, masina casa, nu stiu sigur daca pot pune sechel sa ti le ia