| andrei88burac88 a întrebat:

Salutare tuturor. Am mai intalnit intrebarea asta pe TPU dar raspunsurile sunt foarte vechi si as dori niste informatii mai actualizate.
Vreau sa incep o afacere pe internet, gen Affiliate Program, care nu necesita website neaparat si doresc sa stiu: ce obligatii am din punct de vedere legal? (inregistrare la oficiul comertului, taxe etc.)
Daca e nevoie de firma sau PFA, care e mai avantajos? (modelul meu de afacere poate sa genereze XX.000 euro)
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La toat intrebarile acestea poti afla raspunsul, daca mergi la Registrul Comertului din orasul tau si ceri lista de acte si tot ce ai de pregatit/intocmit, in functie de domeniul de activitate pe care doresti sa-l deschizi si de forma lui.
Generarea de venituri si raportarea taxelor, se face in lei, nu euro sau alta valuta.
In cazul tau, cand vrei sa lucrezi doar online, probabil este mai bine sa-ti faci un PF

| Bizon95 a răspuns:

Daca o sa ai venituri generate de altii pentru/prin tine
atunci SIGUR ai nevoie de contabil, ca faci firma sau faci pe persoana juridica, asa ca, gaseste-ti contabil si ala stie toate chichitele, SIGUR!