| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!

Context : eu lucrez de trei ani consecutivi într-o firmă iar luna aceasta mi-am luat un concediu fără plată (doar 30 de zile, 20 fara liberele legale ) deoarece trebuie să rezolv urgent anumite lucruri.

Intrebarea mea este următoarea : în ciuda faptului că eu am cei trei ani de vechime în firmă există posibilitatea ca în urma acestei luni fără plată să o iau de la zero ca și cum aș avea o singură lună în firmă și nu trei ani?

Știu că concediile fără plată reprezinta stoparea temporară a contractului de muncă.

In momentul conceperii unui copil știu că trebuie să ai 12 luni lucrate consecutiv pentru a primi banutii respectivi, la mine cum s-ar aplica acest aspect?

Mulțumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu exista sa incepi iarasi de la zero, pe timpul lunii liobere contractul nu se desface, doar ca nu lucrezi si nu primesti salariul pe perioada respectiva.
2.Nu este adevarat ce stii, pentru concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului trebuie sa ai cel putin 12 luni lucrate in ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului, chiar daca ar fi cu intreruperi, nu trebuie sa fie consecutive.