| 0x11111051 a întrebat:

Salutare tuturor. Doresc sa stiu citi moldoveni suntem pe TPU (cei din Republica Moldova).

Ei narod, otzovitesi! happy

45 răspunsuri:
| Silvya18 a răspuns:

Eu sunt laughing) îmi pare că doar noi 2 suntem.Adică stai, da ești din Moldova?

| Silvya18 a răspuns:

La anoshti shtota nu li trebu TPU

| 0x11111051 explică (pentru Silvya18):

Http://www.tpu.ro/......a-moldova/

Crezi ca nu-s moldoveni pi aishia? :D ia uitete acolo si se fashi)))

| Silvya18 a răspuns:

FUCKтическийПацан nu stiu de ce dar mie interesant citi ani ai?

| 0x11111051 explică (pentru Silvya18):

Cu ce ocazie ma rog?!

| Silvya18 a răspuns (pentru 0x11111051):

Prosta mi-e interesant

| 0x11111051 explică (pentru Silvya18):

Da eu nu vrau. Zi tu prima. shapu o sa vad

| Silvya18 a răspuns (pentru 0x11111051):

17 ani, acum tu spune

| 0x11111051 explică (pentru Silvya18):

Multi inainte happy, dar is mai mare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va dau foc la toti moldovenilor.

| Silvya18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dăț focu ție

| 0x11111051 explică (pentru anonim_4396):

Keep calm and love MD

Sex, drugs & mamaliga rolls!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 0x11111051):

Cu branza si fara droguri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silvya18):

Daca mi te alaturi.

| 0x11111051 explică (pentru anonim_4396):

Neeee asa nu merji!

| Silvya18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu ne certam ca doar suntem oameni si putem vorbi, argumenteaza ceai scris

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silvya18):

Stravai cu cratima aia!

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti eronat! Ce ai cu ei?

| Silvya18 a răspuns (pentru anonim_4396):

O cratima nu schimba nimic, daca puneam cratima iti schimba-i parerea si spunea-i ca moldovenii sunt prietenii tai, da?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silvya18):

Imi place cum reactionati cand se ia cineva de voi din cauza asta si o luati de buna, fiindca multi romani v-au jignit si unii din voi ati ramas cu traume. "Suntem si noi oameni" laughing arata ca o scena cu un extraterestru care vine pe Pamant si spune "we come with peace". Prietenii mei sunt alesi in functie de caracter, personalitate, mentalitate; nationalitatea este doar un cuvant pentru mine. Imi bat joc de stereotipuri doar.

| Чернобыль a răspuns (pentru 0x11111051):

Ai dreptate, chiar de nu traiesc in Republica Moldova!
Ya hociu pereiehat v Moldove!
Mamaliga rolls forever!

| Чернобыль a răspuns (pentru 0x11111051):

Privet!happy
Nu-i asculta pe aia care urasc Moldova!

| 0x11111051 explică (pentru anonim_4396):

" cand se ia cineva de voi din cauza asta si o luati de buna, fiindca multi romani v-au jignit si unii din voi ati ramas cu traume. "Suntem si noi oameni"

Dar tu cum ai reactiona cind ai auzi atitia dobitoci cum urla "Romania Mare, in vechile hotare" si "Limba romana, unica stapina "? Eu sunt obisnuit deja cu asa scrisuri pe net, de aceea, se poate de zis si fara sa ramii fara trauma "botul in ghips, ca veti primi o pul@" (asa mai romaneste tradus) laughing laughing laughing

| 0x11111051 explică (pentru Чернобыль):

Chiar imi este interesant, dar tu de unde esti mai? Daca zici ca nu esti din MD si nici din RO, dar iti place mamaliga si stii rusa, inseamna ca esti din... Ucraina, da? Sau ma insel?

| Чернобыль a răspuns (pentru 0x11111051):

Te inseli, sunt din Romania, dar tot invat rusa si ucraineana.Intr-o zi o sa ma mut in Rusia/Ucraina/Belarus sau Republica Moldova.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 0x11111051):

Sunt ignoranti straini care au o parere urata despre romani, doar nu credeai ca tara ta e singura vazuta ca o groapa de rahat. Ignorantii americani rad de Anglia, Mexic si Canada : englezii jegosi care dorm prin canale, mexicani imigranti care fura locurile de munca, canadienii. aia-s prea perfecti pentru americani, stii stereotipuri in general. Anglia rade de Romania din cauza tiganilor desi la ce atitudine jegoasa au pisarcosii cu lesa de aur, e greu de distins tiganul de roman. Vestul rade de Orientul Mijlociu. Musulmanii probabil sunt mai jigniti decat chinezii. De doua ori am dat personal de rasisti care au adus jigniri la adresa romanilor, cum am reactionat? am ras si am facut misto de ei. Multi habar n-au ce inseamna termenul asta, sunt ca neo-nazistii copilasii astia care incearca sa urasca o tara. Rasismul pur nu are legatura cu etichetarile.Cand cineva se va lua de tara ta pe bune, ai putea sa-l intrebi de ce si ai sa vezi ca-ti arunca unul sfantul stereotip. Practic, te-ai certa cu o oaie din turma si nu cu un individ inzestrat cu un set de mentalitate personalizat.
Nu vad vreo logica in mandria asta pentru nationalitate asa ca nu am vreo reactie speciala pentru ei. Nici nu ma afecteaza daca imi spune cineva ca tara lui e mare si buna, sa se mandreasca mult si bine cu munca altora.

| 0x11111051 explică (pentru Чернобыль):

Ooo bravo! Respect tie! Tot te-ai jucat in S.T.A.L.K.E.R? Ma uit dupa poza principala.

| Чернобыль a răspuns (pentru 0x11111051):

Spasiba! Si da, joc S.T.A.L.K.E.R! De cand am aflat despre accidentul nuclear de la Cernobil (mai tin minte exact data cand am descoperit, 14 iunie 2013) am vrut sa joc, insa credeam ca nu va merge.Pe 2 noiembrie 2013 m-am uitat sa vad cerintele de sistem si erau bune!
Deocamdata joc doar Call of Pripyat.Le voi incerca si pe celelalte!

| val31989 a răspuns:

Si eu sunt moldoveanca.Tu din ce oras esti?

| 0x11111051 explică (pentru val31989):

Kishinew

| val31989 a răspuns (pentru 0x11111051):

Buun laughing, esti din capitala, dracusorule.

| 0x11111051 explică (pentru val31989):

Si ce te fashi sa spui ca eu is drak?

| firstboy a răspuns:

Apropo am o intrebare cei din Republica Moldova vorbesc romana?:-)

| 0x11111051 explică (pentru firstboy):

Ca oficiala da, este romana (din noiembrie 2013). Dar asa tineretul (adica noi) avem propriul limbaj (asa zisa limba moldovniaski!)

| anonim_4396 a răspuns (pentru 0x11111051):

De ce vă construiţi un limbaj propriu? Strămoşii voştri au avut de suferit fiindcă ştiau doar româna când au fost anexaţi de sovietici şi tot n-au renunţat la limba lor natală. Vouă vi se pare prea aiurea să mai vorbiţi în română, sau doriţi să deveniţi 100% independenţi din orice punct de vedere?

| 0x11111051 explică (pentru anonim_4396):

Despre care stramosi vorbesti ma? Ai tai, sau ai mei? Tu vrei sa zici "ca moldoveneasca nu exista?" Atunci de ce dar Grigore Ureche, Dimitrie Cantemir foloseau in scrierele sale denumirea de limba moldoveneasca? Si Stefan cel Mare vorbea in moldoveneasca si scria in chirilica (citeste letopisetul de Grigorie Ureche). Partea a Moldovei din dreapta Nistrului au uitat ca sunt moldoveni, si sau unit. Insa noi nu dorim. Si aprropo, la noi 78% afirma ca vb limba moldoveneasca. Sa nu crezi ca limbajul nostru a fost construit in timpul Imperiului Rus, dar l-am format cu timpul. Ceea ce scrie in cartile voastre de istorie, sint propaganda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 0x11111051):

Bun, răspunsul tău a fost pe sistemul dialogului stradal:
" - Unde se află primăria?
- Oraşul a fost prima oară atestat în anul *cifre*, iar primele scrieri despre el datează din *alte cifre*. * 10 minute de informaţii inutile *. Cam asta a fost. O zi bună. * fără a-i spune unde se află primăria * "

Tu ai zis că voi, " tineretul ", aveţi un limbaj propriu, ca şi cum ar fi fost ceva nou, născut recent. De unde naiba ai dedus tu că aş insinua că dialectul moldovenesc nu există nu pot să-mi dau seama. Eşti bizar, dacă dintr-o întrebare banală precum cea pusă de mine te aprinzi aşa, iar în răspunsurile anterioare se fac remarci mult mai răutăcioase la adresa ta(direct sau indirect) şi reacţionezi calm şi vesel. Sper să nu continuăm conversaţia asta...

| 0x11111051 explică (pentru anonim_4396):

Ты кто такой? Давай до свидания!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 0x11111051):

Adio!

| RobbyPh a răspuns:

Taicamiu e din Tiraspol si Mama din Botosanii, iar eu m-am nascut si stau in Constanta rolling on the floor Deci ma consider(sunt) Moldovean dar Moldovean din Republica big grin Doar ca nu stiu Rusa si nici limba Moldoveneasca. :\

| AntoniaAndreea a răspuns:

Si eu sunt din Moldova laughing

| 0x11111051 explică (pentru AntoniaAndreea):

Ma bucur laughing Privet

| AntoniaAndreea a răspuns (pentru 0x11111051):

Vrei moldovinesti? laughing

| Mary1214 a răspuns:

:-o