| Idealista a întrebat:

Salut,ce credeti voi despre Republica Moldova si moldoveni?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fraţii noştri de peste Prut. Am aceeaşi părere şi despre cei din Basarabia şi din Moldova, Bucovina, Maramureş, Muntenia, etc. Mă refer aici la români, nu la unguri, evrei, ţigani, ruşi, bulgari sau alte etnii.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Oameni ca si noi.In plus sunt romani de-ai nostri.Stima pentru ei.Au dat multe personalitati.Grigore Vieru, Anastasia Lazariuc, Dan Balan, Zdob si Zdub si multi altii.

| Melek27 a răspuns (pentru darrio2007):

Sa nu uitam si de Alecsandri happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Melek27):

Pardon.Alecsandri este nascut la Bacau.Din cate stiu Bacaul nu este in Republica Moldova.Nu-i asa?

| Idealista explică (pentru darrio2007):

Asa este. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt şi ei oameni ca noi toţi.
Nu trebuie să facem discrimare,ce ai fi,de la ardelean, moldovean, oltean, muntean, eşti om ca toată lumea.
Te pup!

| Melek27 a răspuns:

Au obiceiuri frumoase si limbajul de asemenea happy

| Idealista explică (pentru Melek27):

Da! :D Limbajul este caraghios limba populara+rusizme = o limba mai evoluata pe care numa noi o intelegem http://www.youtube.com/watch?v=zHr09qxN7EY
:( nu chiar toti vorbesc asa dar majoritatea-da, din pacate :(

| Melek27 a răspuns (pentru Idealista):

In zona mea nimeni nu vorbeste moldoveneshte...si eu sunt din Moldova laughing

| Idealista explică (pentru Melek27):

Si de unde esti? big grin

| Melek27 a răspuns (pentru Idealista):

Bacau,de ce? big grin

| Idealista explică (pentru Melek27):

Nimic,am vrut doar sa precizez niste detalii happy

| alexuthza a răspuns:

Sunt niste oameni curati la vorba si la port.