| VaLiReSiTa a întrebat:

Salutare tuturor. Vin cu urmatoarea intrebare: sotia mea locuieste in Canada, este rezident permanent. Urmeaza sa depuna actele ca sa ma cheme acolo. As putea face ceva ca sa ajung mai repede? in sensul ca dureaza de la 3 luni la 2 ani pana sa fiu acceptat sa pot emigra. Daca as obtine permis de munca, pot pleca mai repede, dar, cum obtin acest permis. Ce trebuie sa fac? O zi faina sa aveti happy

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e sa ceara sfatul unui avocat canadian care lucreaza cu dreptul strainilor. Atentie ca daca te-ai casatorit ca-n filmul Green Card, puteti face parnaie si/sau veti fi expulzati.

| VaLiReSiTa explică (pentru doctorandus):

Ne-am casatorit pe bune, nu e cazul de nebunii laughing

| TheCritic a răspuns:

Pentru USA e viza de reintregire a familie or sth. si cred ca e si pentru Canada. Ca sa obtii permisul cauti un job acreditat acolo, vezi daca indeplinesti toate conditiile, iti iei eventual un consilier, si sunt destui in toata Romania. Numai bine!

| VaLiReSiTa explică (pentru TheCritic):

Multumesc frumos, toate cele bune happy

| TheCritic a răspuns (pentru VaLiReSiTa):

N-ai de ce. Daca mai ai nelamuriri pot sa ma interesez pentru tine. Numai bine!