| BîtaRaul a întrebat:

Salutare, vin și eu cu o întrebare, acum seara pe la ora 1:00 am trecut pe rosu la doua semafoare apropiate în Franța, înainte cu 50km de Tours și după 300m de la semafoare am văzut un blitz alb din spate, ce spuneți sa ma fi luat?
M-am uitat la mai multe semafoare și nu aveau camere!
Și la ce sa ma aștept?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa zambesti, erai la Camera Ascunsa. Că după nu vei mai zambi. O camera te-a luat, fii sigur.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, categoric te-a luat camera, daca ai vazut si lumina de la BLIT (nu plitz laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Până și în România există camere omologate în mai toate intersecțiile, care pot fi folosite pentru a da amenzi de circulație. Doar că alea din România trebuie monitorizate de agenți de politie, nu sunt automate.
În Paris eu zic că sunt automate, mai ales dacă ai văzut și bliț în urma ta.
Deci sigur ai fost înregistrat, întrebarea este dacă se vor complica să îți trimită amenda internațional (presupunând că nu ai mașina înmatriculată în Franța), sau vei scăpa din motive birocratice. Nu toate amenzile ajung la destinație, când e vorba de mașini cu numere străine.

| ReddY25 a răspuns:

O fi fost vreun radar

| ReddY25 a răspuns:

Si ma gandesc ca poti fi amendat, nu cunosc legislatia din Fr