| TechElias a întrebat:

Salutări! M-aș apuca să vând imagini pe niște platforme precum Shutterstock sau CreativeMarket. Am peste 18 ani dar totuși aș fi interesat, cei care deja faceți bani de pe asemenea platforme cum ați abordat formularul W-8BEN? Eu încă nu înțeleg rolul acestui formular. O sa am de plătit impozite în România pentru venitul de pe aceste platforme? Evident, mă aștept la un venit de nimic la început (

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Am citit pe niste bloguri (nu mai stiu unde, ca ti-as fi dat link-ul) ca ei selecteaza ce fotografii intra la vanzare, nu toate cele trimise de tine. Apoi, te platesc cu sume derizorii. Profitul este al lor. Si daca fotografiile nu sunt intrebate, se tot scade pretul pana ajung sa le ofere gratuit. Insa, cele mai multe platforme cer o taxa de inscriere deloc neglijabila. Cred ca este doar una fara taxa. Trebuie sa ai fotografii nu numaidecat "trasnet" pentru a fi cautate, ci sa fie decente si sa cada pe tema cautata de platitori.

| TechElias explică (pentru Iote):

Mersi pentru răspuns dar cred că nu ai înțeles întrebarea. Eu întrebam referitor la formularul W-8BEN, care e scopul acestuia și completându-l la ce mă angajez de fapt. Formularul acesta e găsit pe diverse magazine și platforme online dar eu încă tot nu am înțeles ce reprezintă de fapt. Fără completarea acestuia nu pot scoate banii pe Paypal.