| max1122 a întrebat:

Salut! Se platesc taxe la scuterele electrice care nu depasesc de 45 km/h?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scuterul respectiv se incadreaza la categoria moped si trebuie inregistrat la primaria localitatii de domiciliu, astfel ca trebuie sa platesti impozitul anual iar pentru a circula legal pe drumuri publice sa ai varsta de peste 16 ani, permis de conducere cel putin de categoria AM, ITP si asigurare RCA.

| max1122 explică (pentru Ioandelasal):

Dar dacă sunt din Bucuresti si m-am mutat la timișoara inseamna ca trebuie sa ma duc pana la Bucuresti sa-l inregistrez?sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru max1122):

Inregistrarea se poate face la primaria de domiciliu sau de resedinta (flotant). Daca ai resedinta in Timisoara nu trebuie sa mergi in Bucuresti, il poti inregistra si in Timisoara.

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Doar in cazul in care este supus inregistrarii pe primarie din care faci parte, dar nu este cazul pentru inregistrare la acest moped.