| xzilia a întrebat:

Cum scap de cetatenie? Tara in care ma duc nu imi da cetatenia din lista lor de motive, vreau sa scap de cetatenie cand plec de aici, nu vreau sa apartin de tara asta. Ura este un motiv sa scap de ea?/

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.21/1991, rep. in 2010, citez:
"ART. 27
  Pentru motive temeinice se poate aproba renunţarea la cetăţenia română persoanei care a împlinit vârsta de 18 ani şi care:
  a) nu este învinuită sau inculpată într-o cauză penală ori nu are de executat o pedeapsă penală;
  b) nu este urmărită pentru debite către stat, persoane fizice sau juridice din ţară sau, având astfel de debite, le achită ori prezintă garanţii corespunzătoare pentru achitarea lor;
  c) a dobândit ori a solicitat şi are asigurarea că va dobândi o altă cetăţenie."
Conditiile prevazute trebuie indeplinite cumulativ. Ura nu este un motiv.

| DulceLup a răspuns:

Huaaa! Roman te-ai nascut, roman mori.
Nu esti ca o masina care merge la inmatriculare... laughing
'Cristiiiiiii, pune-i ba lantul la gat!'