Întrebare recomandată | Gass93sv a întrebat:

Se merita sa faci o facultate fara acreditare de la minister, e recunoscuta undeva?

Răspuns Câştigător
| DeeaV a răspuns:

NU! Daca nu e acredita o faci degeaba. Nu e recunoscuta nicaieri.

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

O cheltuiala inutila.

| BiuL a răspuns:

Nu se merita.

| doctorandus a răspuns:

Probabil o fi recunoscuta-n Bantustane.

Răspuns utilizator avertizat
| ElenaSt2011 a răspuns:

In trecut (asta cu vreo 7 ani in urma) am cunoscut o persoana care a terminat o facultate NEACREDITATA in orasul ei (si al meu) natal (Oradea) si pentru a obtine acreditarea, IMEDIAT cum a absolvit ultimul examen din ultimul an de studiu, (deci, la finalul facultatii) a mers la o facultate ACREDITATA, care avea acelasi profil cu al ei, si a dat acolo examenele de licenta, pentru a primi recunoasterea facultatii terminate de ea.

Nu mai imi amintesc daca pe langa examenele de licenta, a trebuit sa dea si alte examene de DIFERENTA (de exemplu, la materii pe care ea nu le-a studiat in timpul facultatii, dar care trebuiau studiate in timpul unei facultati acreditate).

Persoana despre care iti vorbesc a reusit sa isi rezolve (cum am scris mai sus) problema absolvirii unei facultati neacreditate, si la scurt timp dupa aceea a inceput sa lucreze in domeniul pentru care s-a pregatit in timpul facultatii.

In locul tau, as frecventa o facultate acreditata, sau daca nu as gasi una in orasul meu natal si nu mi-as permite sa studiez intr-un alt oras (datorita costurilor ridicate la chirie), as intreba facultatile din alte orase, care au acelasi profil ca cel ales de mine, daca dupa absolvirea unei facultati neacreditate, pot sa dau niste examene pentru a primi diploma de licenta si de la o facultate acreditata (pentru a nu avea probleme ulterior).

Te poti interesa si de FACULTATI la DISTANTA (sau facultati online, sau la care participi doar in week-end). (Primele 2 tipuri de facultati se renteaza pentru persoanele care nu au resurse financiare pentru a putea studia in alte orase.

In cazul in care nu gasesti pe nimeni la facultatile acreditate care sa-ti raspunda la intrebarile tale, poti cauta website-ul ministerului invatamantului, si sa le scrii un e-mail cu intrebarile tale.

Daca ai noroc, poate gasesti pe cineva care a terminat acelasi profil ca cel ales de tine, tot la o facultate neacreditata si, te poate lamuri mai clar cum stau lucrurile.

Multa bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrubeatrice a răspuns:

O facultate neacreditata are aceeasi valoare cu niste cursuri pe care le faci pe la o companie privata fara sa primesti o acreditare. Poti invata ceva cu ele si te pot ajuta, dar ele nu sunt recunoscute, deci daca te intereseaza diploma nu are rost

Răspuns utilizator avertizat
| Alexutzaa122002 a răspuns:

NU! Dacă nu e acredita o faci degeaba. Nu va fi recunoscuta nicăieri.

| MariaRaluca81 a răspuns:

Diploma o sa fie ca un castravete lipit cu scoci de carcasa calculatorului. Pe bune... ani pierduti si bani aruncati!