| gargarita_ghita a întrebat:

Se plateste impozit pentru bunurile dobandite in urma testamentului?

Răspuns Câştigător
| Elena_vr a răspuns:

Da, se plateste impozit, din pacate.

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

2. SUCCESIUNE / MOSTENIRE
a) Daca succesiunea se finalizeaza in termen de 2 ani de la data decesului persoanei a carei succesiune se dezbate, mostenitorii nu datoreaza Statului nici un impozit pe
bunurile dobandite de la defunct - 0% impozit

b) Daca succesiunea nu este finalizata in 2 ani, se va datora un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am uitat sa va dau si adresa de unde am luat informatia
http://www.lawcenter.ro/oferte_speciale/impozit_tranzactii.html
Tot aici am citit ca s-a micsorat taxa de impozitare fata de anul 2007 vezi : "Spre deosebire de reglementarile fiscale introduse prin Codul Fiscal din 2008, in anul 2007 atat schimbul imobiliar, partajul cat si succesiunile se impozitau, astfel: 1. Daca partajul se facea mai devreme de 3 ani de la data achizitionarii bunurilor:
a) daca valoarea bunurilor este de pana la 200.000 lei, impozitul este de 3%
b) daca valoarea bunurilor este mai mare de 200.000 lei, impozitul este de 6.000 lei + 2% din suma ce depaseste
200.000
2. Daca partajul se facea dupa 3 ani de la data achizitionarii bunurilor:
a) daca valoarea bunurilor este de pana la 200.000 lei, impozitul este de 2%
b) daca valoarea bunurilor este mai mare de 200.000 lei, impozitul este de 4.000 lei + 1% din suma ce depaseste
200.000
Deci mostenitorii au iesit oarecum in castig din 2008. Sa vedem ce ne aduce anul care vine

| mariazet45 a răspuns:

Da, daca ai un act de proprietate nu conteaza de unde ai dobandit acele bunuri

| georgehari a răspuns:

Da.

| stardeea a răspuns:

sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca bunurile depasesc o anumita valoare. Daca te gandesti sa iti scrii testamentul, sugerez sa oferi de-acum in dar anumite bunuri, pentru a evita situatia de a pune pe cei dragi sa plateasca pentru ceea ce tu vrei sa le lasi.