| Doar0fata a întrebat:

Se poate depune plangere/restrictie asupra unui parinte care nu respecta drepturile copilului? Am 23 de ani si ma lupt de cand ma stiu cu comportamentul toxic-manipulator al mamei mele.

Am sa las mai jos ce mi se intampla si mi s-a intamplat. Inca locuiesc cu ai mei, urmeaza sa ma mut probabil anul viitor cu iubitul meu, dar doresc sa impun restrictie fata de mama mea.
De ce? Aflati mai jos. Poate aveti si voi cazuri de genu'.

- nu-mi respecta intimitatea. Asculta pe la usi ce vorbesc eu la telefon sau cu prietenele.
- mereu isi da cu parerea imediat cum ies din camera
- o prind ca asculta pe la usa si nu recunoaste ( baia mea fiind fix pe stanga cum ies din camera ) ea se ascunde acolo, cu lumina inchisa, si cand ma vede ca ies se face ca trage apa de la baie si ma minte pe fata cand o intreb " De ce faci asta?" (tin sa mentionez ca de un an imi INCUI usa)
- imi ridica jaluzeaua de la geam ca sa vada ce fac eu in camera
- in trecut cand venea iubitul la mine asculta pe la usi, intra non stop in camera ( pe atunci nu aveam cheie) cu pretexte ca "ia hainele de pe calorifer sau imi aduce haine in camera" doar ca sa vada ce facem. Repet ca sunt majora
- intra peste mine la baie daca nu incui usa
- o tine mereu pe a ei ca si ea e femeie si "are ce am eu"
- cand se intampla sa raman fara sampon de par mereu imi amesteca putinul din sampon cu ALTCEVA, de corp sau orice altceva in conditiile in care STIE ca fac matreata de la altceva. Mai bine ma spal cu sapun de casa decat sa pun altceva pe par deoarece fac matreata
- mereu insista si mai ca nu ma obliga sa ma spal cu dero pe fata si pe corp deoarece "asa stie" ea ca e bine si scapi de cosuri ( ca mai am cateodata si pe spate, dar se duc ptc am alt tratament intern inclusiv produse de skin-care )
- daca imi las apa sa curga in cada si dispar putin de acolo, vine rapid pe ascuns si imi toarna dero in apa si ma minte pe fata cand o prind. (IMI FACE RAU!)

Astea de sus sunt doar ce tine de rutina si sanatate.Tin sa mentionez ca sunt o fata exemplu.Am terminat facultatea de inginerie,
imi fac banii mei de cheltuiala (300 euro pe luna, mama nu are nici job ca=i frumos sa stea pe banii lui tata) si niciodata n-am fost o fata de doi bani, nu fumez, nu beau, nu consum droguri, nu merg in cluburi ( la 20 de ani am intrat prima data intr-o discoteca). Desigur ca am avut si eu perioade cand am mai mers, dar ghiciti ce, la ora 2-3 venea dupa mine sa ma aduca acasa, statea si pazea in parcarea discotecii sa vada ce fac.

Altele :
- nu ma sustine cu nimic, orice as face, orice as produce
- am cumparat un curs de investitii cum sunt actiunile etc (nu doresc sa intru in detalii) ca sa-mi asigur un viitor frumos. Nu ma sustine. Cand aude ca invat stramba din nas si spune " eu zic sa termini cu astea ca am citit eu despre asta si nu-i ok". Habar n-are cu ce se mananca, si i-am explicat si aceeasi parere o are. Ea nu produce niciun ban, sta doar pe banii tatalui (sugardaddy cum ar veni), face fel de fel de invarteli dar imi comenteaza mie cand vine vorba de productie.
- nu ma sustine in absolut nimic, nici in relatia pe care o am.Pe fata vorbeste frumos dar pe la spate urat. Am cunoscut un baiat super, ambitios, iubaret si cu vise de viitor, e din alt oras dar urmeaza sa ne intalnim curand, avem aproape un an impreuna. Am investit mult unul in celalat, ne ridicam si ne ambitionam reciproc si chiar vad un viitor frumos alaturi de el.

- mereu se plange la prietenele care vin la mine ca " baga-i si tu mintile in cap"
- daca ii spun ca nu am nevoie de parerea ei insista si spune" ar trebui sa faci cum zic eu"
- la bucatarie nu pot face nimic de ea ca se baga peste mine si ma enerveaza, mereu ma critica
- daca ies afara ma suna intruna
- nu am voie sa ies dupa o anumita ora din casa ca zice ca doar c*rvele ies la ore de genu
- m-am apucat de streaming de un an si mereu sta si se uita obsesiv la toate live-urile si cand aude ca spun ceva ce ei nu-i convine sau nu i se pare ok imi trimite rapid mesaj pe telefon si mereu cand ies din camera imi aud cate o critica sau un comentariu

Problema este ca si dupa ce am sa ma mut va insista cu asta, mai ales daca ma mut in alta tara nu va fi de acord deoaree nu va mai putea ajunge la mine sa ma controleze.
Am trait intr-un mediu toxic si nu mai doresc si efectiv o urasc din adancul sufletului.Nu veniti cu comentarii ca " e mama ta trebuie sa o iubesti". Prostie mai mare de atat nu exista. Dar ce? Eu am pus-o sa faca copil? Atunci mai bine ma inghitea happy

Pot depune vreo plangere sau ordin de restrictie? Sa stea departe de mine.Doresc asta dupa ce plec, doresc sa nu mai aud de ea si sa fiu lasata in pace sa-mi traiesc viata.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce te muti si mama tot continua sa te deranjeze poti solicita un ordin de protectie (nu restrictie) in baza L. nr.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep. in 2020.

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca si cu iubitul ai ceva probleme, daca este acelasi, dintr-o anumita intrebare.
Cand o persoana are probleme cu mai multi din jurul său, nu ei au probleme.

| Violleta2022 a răspuns:

La 23 de ani esti unica vinovata de ce ti se intampla!
Ia-ti valiza si pleaca, fiindca esti ditamai adultul si daca vrei intimitate, fa-ti-o singura, mutandu-te singura.
In casa parintilor, sunt regulile lor, pe care ai obligatia sa le respecti. Cand este va fi a ta, tu vei face regulile!
Nu te mai plange pe forumuri pentru ce nu esti incapabila sa faci singura, ca stai pe spinarea lor, fiind intretinuta si hranita de ei, ca atare ai obligatia sa le respecti casa si regulile.

Da, poti depune oridin de restrictie DOAR cand casa va fi pe numele tau, pana atunci, ai obligatia sa respecti regulile impuse de parintii tai, in casa lors au sa-ti iei valiza si sa pleci din casa lor.

| Doar0fata explică (pentru Violleta2022):

Da ma... eu sunt vinovata ca mama e manipulatoare?
Cea mai proasta natie e romanu cand vine vorba de gandire.
Cum vrei sa ma mut singura viata mea daca o chirie este 300 de euro iar salariu e de 20 de bete? Zi tu iubita mea desteapta cum te poti tu intretine singura intr-un salar de 400-500 euro

aa. sau iti arati frustrarea ptc si tu ai fost incapabila sau ptc ai trait in puf? Modul urat si rautacios in care te exrpimi fata de oameni pe internet arata frustrarea si nemultumirea din viata ta si nimic mai mult

| Doar0fata explică (pentru Violleta2022):

Am spus clar ca am sa ma pot muta doar la anul, deoarece ma mut cu partenerul.

Ia draga iti dau 500 euro si ia si descurca-te singura cu banii astia, vezi mai esti asa desteapta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doar0fata):

Tine gurita inchisa si fa ce ti se cere in casa parintilor, ca-i casa lor si regulile lor.
Nu-ti convine ia-ti valiza si pleaca oriunde in lume, ca sa copil urcaios nu am vazut in viata mea.
Daca nu ai mai mult de 500 euro, mai ia-ti al doilea job ca sa-ti permiti sa te intretii.
Dar modul nesimtit in care-ti tratezi parintii este inaccepabil.
Te-ai facut de tot rasul pe forum scriind atat de urat despre parintii tai, denotand ca esti un copil obraznic si nerecunoscator, care-i tinut si la varsta aasta in carca de parintilor dar are pretentii sa le pun interdictie parinyilor, in casa lor. Rusine sa-ti fie!

| sierra1 a răspuns:

"nu respecta drepturile copilului? Am 23 de ani "

cu durere in glas: nu mai ești copil. Respecti regulile casei, dacă nu iți faci tu alta.
Noroc

| Doar0fata explică (pentru sierra1):

Ce intreb eu, ce mi se raspunde. Cred ca n-ai citit intrebarea mea.
PS: Manipularea si toxicitatea se numesc reguli? Asa ganditi voi romanii? Normal...atat se poate.

| Doar0fata explică (pentru sierra1):

Daca pe tine te bate barbatul, trebuie sa "respecti" regulile casei? Trebuie sa traiesti in continuare in acel mediu toxic? Bravo, am gandit-o p-asta.

| sierra1 a răspuns (pentru Doar0fata):

N-ai priceput nici o iotă din toată "afacerea" asta. Nu e de mirare, te ține mă-ta acasă și ăn schimb, tu vrei să soliciti ordin de restricțe/protectie - așa cum iți mai propun și alti inadaptați

cum spuneam: ori respecți regulile impuse ori iți faci tu propriile reguli dar in propria acasă

| sierra1 a răspuns (pentru Doar0fata):

" Doar0fata : Cea mai proasta natie e romanu cand vine vorba de gandire"

o intrebare: tu unde zici că trăiești?

| Fatamuntilor a răspuns:

Am citit postarea ta, am citit si raspunsurile primite.
Din punct de vedere juridic esti adult, desi esti copilul mamei tale.
Eu vad aici o lipsa de comunicare.Care trebuia sa inceapa inca din copilarie. Poate nici acum nu e tarziusa incerci si primul pas ar trebui sa il faci tu.
Nu poti obtine ordin de restrictie.Tot cea ce spui tu acolo trebuie dovedit.SI NU UITA ca stai in casa paritilor tai.
Singura ta sansa este sa te muti cat mai departe de casa.In alt oras, la celalat capat de tara.Iti cauti chirie pe undeva, poate chiar impeuna cu cineva.Va fi greu la inceput.Dar vei scapa de mediul de acasa
Doar asa va sta departe de ea.

| Yuoia a răspuns:

Heloooo!
Ai 23 de ani, nu mai esti copil! De cativa ani ai obligatii. Drepturile tale s-au terminat.
De ce nu te muti la casa ta? Te angajezi, te intretii fara sa mai ai pretentii de la parinti si atunci faci ce vrei. Ai pierdut deja 5 ani stand in intretinerea parintilor. Cat esti in casa lor, faci ce spun ei. Fie ca iti convine sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare ca e o problema de fete de 13 ani, dar fielaughing
In principiu, nu prea ai ce face in legatura cu imixtiunea in viata personala. Plangerile penale sunt pentru multe astfel de acte, precum violarea corespondentei, dar ma indoiesc ca organele de urmarire penala o sa ia in serios treaba asta.
Pe de alta parte, ar fi important sa fii in continuarea studiilor. Astfel, pana la 26 de ani, parintii au obligatia legala de a te intretine pentru a finaliza aceste studii. Totusi, daca faci asta doar pentru a beneficia de ajutorul alor tai, mna, nu e nici moral, nici etic. Tu stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat locuiesti in casa ei ar trebui s-o respecti nu sa te comporti ca un copil răzgăiat la 23 de ani.

Ma rog, de ce nu te-ai mutat in chirie sau in gazda pana acum?

As vrea sa te vad cand vei avea copii. Nu cumva sa devi ca maica-ta ca stii vorba aia: Vezi cum te comporti cu copiii tau caci ei iti vor alege azilul.