| lostsoul4ever a întrebat:

Se poate face buletinul inainte cu 2 luni pana la implinirea varstei de 14 ani? Dar daca parinti nu sunt in tara se poate prin imputernicirea altei persoane?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Vezi aici informatia necesara tie din sursa oficiala : http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_14.html

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prima carte de identitate (nu buletin) se poate face numai dupa implinirea varstei de 14 ani, inainte nu se face. Parintii pot da o procura speciala pentru obtinerea CI de catre minor, la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din tara unde se afla. Numai bine!

| NIKOLETA111777 a răspuns:

Da,se poate, si eu mi.am facut la fel buletinul, cu ajutorul unui vecin laughing

| lostsoul4ever explică (pentru NIKOLETA111777):

Dar parinti tai i-au facut la vecinul tau imputernicire si ia trimis copie legalizata de pe buletin?

| NIKOLETA111777 a răspuns (pentru lostsoul4ever):

Teoretic da. big grin

| crackcrack a răspuns:

Nu, nu se poate face cu 2 luni inainte de implinirea varstei de 14 ani. Cu imputernicirea e mai greu... Mai bine asteapta ca parintii sa se intoarca din tara.