| Loly a întrebat:

Hei. Vreau sa imi mai pun un nume.Nu sa-mi schimb numele de familie sau prenumele ci doar sa mai adaug un nume mic.de exemplu sa zicem ca ma cheama Albu Andreea si vreau sa mai adaug si Raluca, adica sa ma cheme Albu Andreea Raluca.(nu ma cheama asa). Se poate? Daca da ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce spui tu presupune schimbarea prenumelui si pentru asta trebuie sa ai motive intemeiate.
Schimbarea prenumelui se poate face pe cale administrativa, conform OG 41/2003, la art.4 poti vedea motivele. De asemenea se poate face pe cale judecatoreasca.
Daca ai un motiv intemeiat te poti duce la SPCLEP (serviciul unde ti-ai facut cartea de identitate) de care apartine localitatea ta si sa depui cererea. Daca esti minora trebuie si acordul parintilor. Pentru detalii poti citi actul normativ indicat. Numai bine

5 răspunsuri:
| krysstal a răspuns:

Te duci la politie sau unde se fac buletine si daca ai peste 18 ani le spui sa vrei sa-ti schimbi numele.si ei te vor indruma

| micutafloare a răspuns (pentru krysstal):

Da fix asa sa faci

| krysstal a răspuns (pentru micutafloare):

De ce dai raspuns pentru mine? eu stiu treaba treaba asta, lui loly trebuia sa-i raspunzi nu mie.

| micutafloare a răspuns:

Treaba treaba ...macar stii sa scrii?

| Niky2 a răspuns:

Buna ai reusit sa iti mai adaugi un nume. Imi spui si mie te rog ce ai facut cum ai procedat. Ca vreau si eu sa imi mai adaug inca un nume.