| Eℓℓa a întrebat:

Se poate incepe urmarirea penala fara a fi audiat de procuror?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dosarul de urmărire penală este întocmit de poliție sub atenta supraveghere a procurorului de caz.
Prin neprezentarea materialului de urmărire penală, trimiterea în judecată în lipsă, arestarea inculpatului la data întocmirii rechizitoriului.
Întocmirea rechizitorului nu presupune citarea nici a învinuitului sau inculpatului și niciunei alte părți, data prezentării materialului de urmărire penală fiind, în virtutea legii, anterioară. Faptul că nu este exclus ca, în practică, procurorul să dispună trimiterea în judecată (întocmind rechizitoriul) în aceeași zi cu aceea în care i-a prezentat învinuitului sau inculpatului materialul de urmărire penală, nu înseamnă că cele două acte procesuale nu au un regim juridic distinct și nu presupun obligații diferite din partea organelor de urmărire penală, precum cele referitoare la citare și asigurarea asistenței juridice obligatorii, care nu caracterizează decât procedura prezentării materialului de urmărire penală.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, atunci cand exista plangere prealabila(in cazurile cand se cere aceasta) ori s-au efectuat acte premergatoare si nu exista cauze care impiedica inceperea. Organul de urmarire penala dispune inceperea prin rezolutie si apoi inainteaza dosarul procurorului, care confirma ori nu rezolutia. Numai bine!

| foxi a răspuns:

Da, acum e posibil orice! Asta nu mai este justitie, e bataie de marinar!

| Eℓℓa explică:

Va multumesc, tuturor! M-ati ajutat enorm de mult!>big grin