| skr1ptu a întrebat:

Se poate pleca in strainatate?

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In Grecia cel putin nu poti trece granita doar daca indeplinesti 2 conditii: ai resedinta pe teritoriul elen sau ai buletinul grecesc. Daca nu le ai pe cele doua nu te lasa sa intri in tara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru unele situatii da...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îți interzice nimeni să treci granița, acum în pandemie de coronavirus. Nu poți acum pleca cu avionul, căci sunt oprite zborurile. Firmele de transport persoane cu autocarul spre vest și-au suspendat activitatea. Trenurile încă circulă. Ce ți se poate întâmpla. Restricții de carantină ce pot interveni de pe o zi pe alta, să te blocheze undeva pe traseu, să nu poți nici să intri, nici să ieși, nici să te întorci, să ajungi să fii lipsit de resurse și sprijin. Astfel se poate, dacă accepți toate aceste riscuri, plus cel mai mare, de a te îmbolnăvi.

| mihai69 a răspuns:

În anumite condiții, da.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Da! La munca in agricultura in Germania, Italia si Spania.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tarile respective solicita import de forță de munca din Romania, nu stiu insa daca Romania permite.