| croissant a întrebat:

De ce multi oameni plec in strainatate? Voi ati pleca

Răspuns Câştigător
| CosminC86 a răspuns:

Ola! Oamenii pleaca in strainatate in general dupa bani multi, si dupa civilizatie ceea ce la noi e pe cale de disparitie.
Eu am fost in toate tarile din Europa exceptand Rusia, si nici nu vreau sa o vizitez, si pot spune cu mana pe inima ca singura tara in care as vrea sa ma mut ar fi Germania care este cu adevarat o tara civilizata, bogata si frumoasa.

12 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Pentru că sunt plătiți mai bine.
O zi bună!

| cooldreams a răspuns:

Ofertele de munca sunt mai bune, alt trai, alte salarii, alta lume. Sincer, nu vezi ca suntem la pamant si nu ne mai putem ridica?!

| CosminC86 a răspuns (pentru cooldreams):

Tin sa mentionez ca ne putem ridica, doar ca nu s-a nimerit niciun patriot pana acum la putere

| cooldreams a răspuns (pentru CosminC86):

Oh, da, dar cand o sa se intample asta, caci nu dam semne deloc?!

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Oameni pleca in alte tari deoarece aici nu au un trai foarte bun.In strainatate ai multe posibilitati fata de aici.Baftaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii sunt de ''vina'', si traiul e mult mai bun si linistit ca in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Românii consideră că sunt forţaţi să plece la muncă în străinătate pentru că şi-au pierdut locurile de muncă sau li s-au diminuat semnificativ veniturile, iar şanse reale sunt doar în străinătate, România fiind considerată "săracă, mizeră, coruptă, prost condusă şi lipsită de oportunităţi".

| IncorrectUsername a răspuns:

Probleme financiare.Si nu, nu as pleca deoarece Romania este tara mea, si imi iubesc poporul.

| BuGz a răspuns:

Unii oameni PLEACA ( tu ai scris gresitwinking ) in strainatate deoarece aici chiar daca ai bacul si o facultate nu iti poti gasi un loc de munca.
spre exemplu :
tatal meu a terminat aici medicina si a lucrat cam 1 an de zile in trun spital
a plecat in Spania pentru ca acolo prime pe luna 3000 euro iar aiai 12 minioane
decio noi romanii alegem de obicei cei mai mult chiar daca trebuie sa stam departe de cei dragi.
daca as pleca?
daca m-i s-ar oferi un trai mai bun ca aici as pleca dar deocamdata nu intentionez

| alexmitzyy a răspuns:

Românii consideră că sunt forţaţi să plece la muncă în străinătate pentru că şi-au pierdut locurile de muncă sau li s-au diminuat semnificativ veniturile, iar şanse reale sunt doar în străinătate, România fiind considerată "săracă, mizeră, coruptă, prost condusă şi lipsită de oportunităţi".

| eevvaa a răspuns:

Pleca pentru ca nu-i arnjeaza viata din tara natala.

| brabetemananca a răspuns:

Românii consideră că sunt forţaţi să plece la muncă în străinătate pentru că şi-au pierdut locurile de muncă sau li s-au diminuat semnificativ veniturile, iar şanse reale sunt doar în străinătate, România fiind considerată "săracă, mizeră, coruptă, prost condusă şi lipsită de oportunităţi".